Stále s úsměvem – Aktivně po celý život

Hlásíme se k přístupu pozitivního aktivního stárnutí a mezigeneračního soužití v komunitě. Pomáháme vytvářet podmínky pro život seniorů v jejich domácím prostředí a podporujeme nové přístupy k tématu stárnutí. V letech 2021-2023 bylo realizováno šest tříletých koncepčních projektů. Momentálně pokračujeme ve spolupráci se 3 z nich. Od roku 2015 jsme mezi 130 projektů rozdělili 13,6 milionů korun.

Podporujeme tělo i duši jak seniorů, tak i těch, kteří o ně pečují.

Rok 2023 byl posledním rokem čerpání finanční podpory z tříletého cyklu programu zaměřeného na zlepšování kvality života seniorů. Spolupráce s organizacemi přinesla mnoho praktických zkušeností a výstupů pro obě strany. I proto se nadační fond rozhodl v tomto programu pokračovat a navázat v roce 2023 na spolupráci se třemi z nich: MILA, Sue Ryder a Moudrá sovička. Dále tak podporujeme oblast vzdělávání seniorů, humanizaci péče o seniory a rozvoj sociálně-zdravotní péče.

PŘEHLED PODPOŘENÝCH PROJEKTŮ TŘÍLETÉHO CYKLU PROGRAMU

Funkční pohyb pro každý den – Pohyb pro život – Permanento, z.s.

V průběhu tříleté podpory se podařilo vytvořit funkční nástroj pro podporu zdatnosti a soběstačnosti osob v pokročilém věku. V tuto chvíli existuje pohybově-vzdělávací on-line program PERMANENTO věku navzdory, který je využíván seniory žijícími samostatně v domácím prostředí. Program je dostupný na adrese: www.permanento-vekunavzdory.cz. Jeho hlavní náplní je vzdělávat a rozhýbávat věku navzdory a měnit nastavení z „měl(a) bych se hýbat“ na „chci se hýbat“.

Více o průběhu projektu

Sue Ryder

V rámci projektu byl ve spolupráci s profesionály ze sektoru sociálních a zdravotních služeb vyvinut dvoudenní kurz Meziorganizační vyjednávání v dlouhodobé péči o seniory. Kurz byl opakovaně testován a na základě zpětné vazby, sbírané v rámci fokusních skupin účastníků před kurzem i po kurzu, dále v průběhu kurzů, i zpětné vazby lektorů, upravován. Kurz jednak probíhal jako volitelný předmět na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, nabídka byla šířena i mezi studenty Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Dále se kurz podařilo akreditovat u Ministerstva práce a sociálních věcí.

Více o průběhu projektu

Mila

V roce 2023 Mila poskytla sedmi zařízením na míru přesně to, co potřebovala ve chvíli, kdy se na ně obrátila. Od individuální  a skupinové podpory pracovníků přímé péče po různé formy individuální podpory vedení organizací až po projekt zahrnující všechny zaměstnance zařízení . Potvrdilo se, že pokud je nabídka individualizovaná a reaguje přímo na potřeby konkrétní organizace, roste motivace organizace i efektivita spolupráce. Kvantitativní cíl projektu se během třech projektových let podařilo bohatě naplnit. Do konce roku 2023 měl projekt dosah na dalších cca 150 zaměstnanců.

Více o průběhu projektu

Moudrá sovička

V letech 2021–2023 bylo v rámci programu Stále s úsměvem proškoleno 1 290 seniorů na téma „jak správně a bezpečně ovládat nové technologie a služby“. Realizováno bylo 129 akcí ve vybraných oblastech. Školení probíhala buď formou prezenčních seminářů, individuální pomoci nebo výjezdem Mobilního centra pro seniory (pojízdná učebna). V období Covidu byly semináře a individuální pomoc realizovány na dálku. V roce 2023 bylo realizováno 5 workshopů na školách v oblastech Praha, Hradec Králové a Příbram. V rámci projektu Moudrá Síť bylo ke konci roku 2023 aktivních 43 digitálních asistentů (dalších 60 je v registraci). Digitální asistenti již pomohli více jak 200 seniorům, bylo zadáno více jak 300 dotazů. Výstupy z dotazníků také ukazují vývoj a zlepšování u seniorů. V roce 2022 byla na vstupních dotaznících průměrná úroveň znalostí seniorů 39 %. V roce 2023 se zvýšila na 43,6 %. Na výstupních dotaznících pak dosáhli hodnoty 52 % v roce 2022 a v roce 2023 už 65,4 %. Jejich průměrné zlepšení bylo tedy v roce 2022 o 13 %, ale v roce 2023 už 21,8 %. Z toho vyplývá, že senioři už více zvládají základní dovednosti a na seminářích více vstřebají prezentovanou problematiku.

Více o průběhu projektu

Život 90, z.ú. – Žít déle doma a v bezpečí

Projekt Žít déle doma a v bezpečí nabídl díky unikátnímu technologickému řešení komplexní službu asistovaného života, tj. podporu klientů v domácím prostředí. Ve Středočeském kraji jsme tak pomohli zpřístupnit více než čtyřem desítkám klientů službu tísňové péče. Projekt bude realizován ve spolupráci s místními samosprávami dotčených obcí kraje. Každoročně zaznamená tísňová péče přibližně 1 200 výjezdů k seniorům.

Více o průběhu projektu

Diakonie ČCE – Pečuj doma

Tento projekt měl za cíl zjednodušit dostupnost podpory pro pečující z celé ČR, kteří z jakéhokoli důvodu jsou na péči sami, s žádným či minimálním kontaktem se svým okolím, a to prostřednictvím nástrojů a aktivit, které mohou využít doma či z domova. Zároveň podporuje pečující i nepřímo – aktivitami upozorňujícími na situaci a na potřeby neformálních pečujících v ČR. V rámci projektu bylo zrealizováno několik podpůrných skupin pro pečující a vydány příručky na aktuální témata, např.: Proces truchlení jako začátek nové životní cesty, Sociálně právní minimum, Ošetřovatelská příručka, Zásady úspěšné komunikace při péči, Základy rehabilitačního ošetření. Všechny tyto příručky jsou k dispozici zdarma na www.pecujdoma.cz

Více o průběhu projektu

 

MILA

MILA

Aby bylo dobře seniorům i pečujícím

Přispíváme spolu s MILA ke zvýšení povědomí o pečovatelské profesi a její podstatě a důležitosti. Pečovatel doslova rozhoduje o kvalitě života člověka, o kterého se stará. Péče není o jednotlivých technických úkonech, ale především o lidskosti, spojení, sdílení, pochopení a empatii.

V roce 2023 jsem se již podruhé stali partnerem konference Jiskříme na téma, jak zlepšit podmínky pro výkon pečovatelské profese.

 

SUE RYDER

SUE RYDER

MOUDRÁ SOVIČKA

MOUDRÁ SOVIČKA

Digitální gramotnost seniorů

V letech 2021–2023 Moudrá sovička i s naším finančním přispěním proškolila 1 290 seniorů na téma „jak správně a bezpečně ovládat nové technologie a služby“.

V roce 2023 jsme nově začali podporovat i jejich projekt Moudrá síť, který mezigeneračně propojuje seniory a „digitální asistenty“ z řad studentů.

 

Novinky

Více článků
Podporujeme digitální vzdělávání seniorů

Podporujeme digitální vzdělávání seniorů

V našem programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život podporujeme přístup pozitivního aktivního stárnutí a mezigeneračního soužití v komunitě. Od roku 2015 spolupracujeme se spolkem Moudrá sovička a v posledních letech i s projektem Moudrá síť. Moudrá sovička i s naším finančním přispěním proškolila nespočet seniorů na téma „jak správně a bezpečně ovládat nové technologie a služby“.

O balení dárků z NF Veolia se starají klienti neziskovky POHODA už 13 let

O balení dárků z NF Veolia se starají klienti neziskovky POHODA už 13 let

Smysluplnou náplň dne a přispění k dobré věci nabízí klientům neziskové organizace POHODA spolupráce s Nadačním fondem Veolia. Lidé s mentálním postižením se podílí na expedici balíčků z e-shopu NF Veolia. Každoročně zabalí v rámci denního stacionáře kolem tisícovky zásilek.

Kde pomáháme?

Projekty,
kterým jsme pomohli na svět.
Podívejte se na ně
13,6 milionů

věnováno na seniorské projekty

130

seniorských projektů

2015

vznik projektu