Nový mokřad u Poděbrad už zabydleli chránění živočichové

Přes 20 vzácných nebo chráněných živočichů už napočítali přírodovědci v umělém mokřadu na louce mezi Choťánkami a Libicí u Poděbrad.

Mokřad vytvořila základní organizace Českého svazu ochránců přírody Polabí (Huslík) rozšířením stávajících tůní za pomoci finanční podpory Nadačního fondu Veolia. „Mokřad jsme zprovoznili na podzim 2022 a teď na jaře už se v něm hojně vyskytují obojživelníci, jako je skokan skřehotavý, skokan štíhlý a čolek obecný,“ uvedla Marta Bryndová z Huslíku.

U nového mokřadu se sházejí místní odborníci, biolog Martin Šandera z Poděbradského muzea zde představil vodní živočichy skupině 40 zájemců z řad veřejnosti v rámci akce „Žabí kvákání“. Mezi zástupci vodního hmyzu napočítal vodní ploštice, jehlanky válcovité, ale i bodule, znakoplavky nebo bruslařky obecné.

Další exkurze už se na Huslíku chystají. Návštěvníci při nich uvidí bohatý život i v sousedních pěti tůních, které byly vybudovány před pěti lety za využití dotace z Operačního programu životní prostředí na celkové rozloze dvou hektarů.

Tůně a mokřady zvyšují biodiverzitu krajiny v blízkosti národní přírodní rezervace Libický luh. Slouží i k výukovým programům pro mateřské, základní a střední školy, které hojně navštěvují Ekocentrum Huslík.

 „Pro společnost Veolia je ochrana přírody samozřejmým závazkem, protože veškerá naše činnost je s životním prostředím pevně spjata,“ říká Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia. „Jsme rádi, že se podařil další zajímavý projekt, spojující ochranu přírody s ekologickou výchovou. Na záchranu mokřadů jsme doposud věnovali více než 6,5 milionů korun“.

Další novinky

Nové tůně nejen pro obojživelníky aneb ochrana přírody bagrem

Nové tůně nejen pro obojživelníky aneb ochrana přírody bagrem

Takzvaná Východočeská Sahara na Pardubicku. Bývalá cihelna na Kutnohorsku. Mokřad na jižním okraji Prahy. Pozemky podél Bakovského potoka na Rakovnicku. Co tato místa spojuje? Všechna jsou v péči pozemkových spolků a na všech vznikly koncem loňského roku díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia nové tůně, které již nyní zabydlují nejrůznější živočichové.

Unikátní mokřady na Jihlavsku novými Místy pro přírodu

Unikátní mokřady na Jihlavsku novými Místy pro přírodu

Další dva úspěchy kampaně Místo pro přírodu se nacházejí na Jihlavsku a mají velmi podobný příběh. Dohromady více než hektar pozemků na lokalitách Pod Trojanem a Hajnice je nyní díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia ve vlastnictví Českého svazu ochránců přírody.