Veolia předala ochráncům přírody šek na výkup mokřadu Chválovna na Šumavě

Veolia a Český svaz ochránců přírody vrací společně vodu přírodě.

Zástupci společnosti Veolia a Nadačního fondu Veolia předali 17. června u pražského mokřadu Triangl Českému svazu ochránců přírody (ČSOP) šek na 405 740 korun. Za tyto prostředky mohou ochránci vykoupit další cennou přírodní lokalitu. Konkrétně půjde o více než hektarový mokřad Chválovna u Vimperku na Šumavě.  Symbolický šek místopředsedovi ČSOP Karlu Křížovi a řediteli pražské kanceláře organizace Petru Stýblovi předala Eva Kučerová, ředitelka komunikace skupiny Veolia pro střední a východní Evropu a místopředsedkyně správní rady NF Veolia.

Už od listopadu 2018 realizuje společnost Veolia prostřednictvím svého nadačního fondu projekt Vraťme vodu přírodě, který funguje na principu veřejné sbírky, a pomáhá vracet k jejich původnímu účelu cenné přírodní lokality v České republice. Jedná se zejména o mokřady. Peníze ze sbírky vždy Veolia doplňuje stejnou částkou, proto mohla ČSOP předat šek na více než 405 tisíc korun. Nadační fond Veolia tímto projektem rozšířil svou dlouholetou spolupráci s českými ochránci přírody. Ti vyhledávají vhodné lokality, následně je vykupují a chrání, a tím je uchovávají pro přírodu a budoucí generace. Projekt ČSOP od svého počátku zachránil 50 hektarů mokřadů po celé České republice. Pražský Trinagl byl historicky prvním z nich.

„Darované peníze využijeme na výkup krásné podhorské mokřadní louky Chválovna nedaleko Vimperku, kdysi botanicky velmi hodnotnou, dnes bohužel v důsledku řady let bez údržby degradovanou. Průzkumy však naznačují, že je ještě šance ji zachránit a opět obnovit její krásu,“ vysvětluje Petr Stýblo, ředitel kanceláře ČSOP.

Mokřady jedinečným způsobem propojují suchozemské a vodní ekosystémy. V dnešní době jejich význam stále roste. Podílejí se totiž na koloběhu vody v přírodě, pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší. „Mokřady jsou důležité nejen pro zachování vody v krajině, ale i pro zachování biologické rozmanitosti. Právě na mokřadní společenstva je vázáno velké množství vzácných druhů rostlin a živočichů, které nenajdeme nikde jinde. Jedná se například o některé druhy orchidejí, vzácné mechy, obojživelníky, či vážky. I proto se snažíme mokřady vykupovat a zajistit jim vhodnou péči, neboť biodiverzitu neohrožuje jen samotný zánik mokřadu, jako je jeho odvodnění, zavezení či zastavění, ale mnohdy právě i nevhodná péče,“ dodává Karel Kříž.

O území mokřadů se ČSOP stará už od roku 1998, finanční prostředky z první veřejné sbírky v roce 2003 byly využity právě na nákup mokřadu Triangl, kde proběhlo symbolické předání šeku. Před šestnácti lety Triangl nebyl v příliš dobrém stavu, ve spolupráci se základní organizací ČSOP Botič - Rokytka ale byl mokřad i jeho ukolí upraven do současné podoby. "V rámci projektu Místo pro přírodu ročně vykoupíme a upravíme několik hektarů plochy. Dnes už tak máme ve vlastnictví přes 140 hektarů mokřadů, orchidejových luk a dokonce i pralesů," připomíná Karel Kříž.

“Jsme rádi, že Veolia ocenila, že děláme dobrou věc a máme společné téma. Dar od Veolie a sbírky NF Veolia je první velkou částkou, kterou ČSOP získala na výkup mokřadů, před tím šlo o dary od veřejnosti v řádu stokorun až tisíc korun,” doplnil Petr Stýblo.

S vykupováním mokřadů může pomoci i veřejnost. Projekt podpoříte nákupem některého z dárků na stránce eshop.nfveolia.cz. Minimálně 20 procent z ceny každého předmětu jde do veřejné sbírky projektu a stejnou částku pak do sbírky pošle společnost Veolia. Možné je poslat i finanční dar v libovolné výši přímo na sbírkové konto. Nadační fond Veolia pak převede výtěžek sbírky každý rok Českému svazu ochránců přírody.

„V charitativním e-shopu najdete originální designové předměty, jako je například křišťálová karafa na vodu. Ta vznikla podle návrhu studentů pražské UMPRUM s originálními přírodními motivy známé ilustrátorky Galiny Miklínové. Každý předmět je vyroben pouze v limitovaném množství. Ke karafám lze zakoupit ještě skleničky nebo knihy pro děti od spisovatele Pavla Stančíka. Další předměty chystáme do prodeje v létě,“ doplňuje Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.

Sbírkové konto projektu Vraťme vodu přírodě je vedeno u Komerční banky a jeho číslo je 1112011120/0100.

Reportáž z akce Praha TV

Další novinky

Nové tůně nejen pro obojživelníky aneb ochrana přírody bagrem

Nové tůně nejen pro obojživelníky aneb ochrana přírody bagrem

Takzvaná Východočeská Sahara na Pardubicku. Bývalá cihelna na Kutnohorsku. Mokřad na jižním okraji Prahy. Pozemky podél Bakovského potoka na Rakovnicku. Co tato místa spojuje? Všechna jsou v péči pozemkových spolků a na všech vznikly koncem loňského roku díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia nové tůně, které již nyní zabydlují nejrůznější živočichové.

Unikátní mokřady na Jihlavsku novými Místy pro přírodu

Unikátní mokřady na Jihlavsku novými Místy pro přírodu

Další dva úspěchy kampaně Místo pro přírodu se nacházejí na Jihlavsku a mají velmi podobný příběh. Dohromady více než hektar pozemků na lokalitách Pod Trojanem a Hajnice je nyní díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia ve vlastnictví Českého svazu ochránců přírody.