U Vlašimi vznikne nový mokřad

Na levém břehu Blanice nedaleko centra Vlašimi vznikne nový mokřad. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia zakoupil zanedbaný pozemek o velikosti 1,2 ha, který dříve býval přirozenou mokřadní loukou. Nové tůně se zde objeví už příští rok.

O významu mokřadů v krajině dnes asi už málokdo pochybuje. V době sucha a horka slouží jako klimatizace zlepšující životní podmínky v okolí, v době nadměrných srážek napomáhají vsakování vody, a mírní tím riziko povodní. Mokřady jsou zároveň typické vysokou biodiverzitou, daří se tu vzácným druhům živočichů, rostlin, hub i mikroorganismů. Ochrana mokřadů tak pomáhá řešit oba nejpalčivější ekologické problémy současnosti.

Ochrana a obnova mokřadů je proto jednou z klíčových aktivit, které se Český svaz ochránců dlouhodobě věnuje. Od roku 2018 v tom ochráncům pomáhá i společnost Veolia Česká republika.

Nejúčinnějším nástrojem, jak ochránit nějakou lokalitu či zajistit její obnovu, je její výkup do vlastnictví ochranářského spolku. V rámci programu Místo pro přírodu takto ČSOP vykoupil již téměř 160 hektarů pozemků, z nichž polovina jsou právě mokřady.

Zatím posledním vykoupeným pozemkem je 1,2 hektaru v katastrálním území Znosimi, na levém břehu Blanice nedaleko jejího vtoku do Vlašimského zámeckého parku. Pozemek je dlouhodobě neudržovaný, zarostlý ruderální vegetací a náletem olší, s pouze malými zbytky původní kosené mokřadní louky. Má však obrovský potenciál stát se kvalitním mokřadem s tůněmi pro obojživelníky i vodní hmyz. Právě proto byl Českým svazem ochránců přírody vykoupen. O koupi tohoto pozemku jsme usilovali deset let“, prozrazuje Karel Kříž, místopředseda ČSOP a jednatel jeho vlašimské místní organizace. „Jsem rád, že se to konečně, i díky spolupráci s Veolií, podařilo. Projekt na revitalizaci mokřadu je již vypracován, s realizací se začne příští rok.“

Mokřad u Znosimi je po Chválovně na Vimpersku a Sedmihorských mokřadech v Českém ráji třetí lokalitou, kterou Český svaz ochránců přírody vykoupil za finanční podpory Nadačního fondu Veolia. „Aktivity skupiny Veolia jsou s životním prostředím, jeho kvalitou a ochranou přímo spojené, ať už jde o vodohospodářství, energetiku či zpracování průmyslových odpadů. Ochranu přírody dlouhodobě a systematicky podporujeme jak v rámci vlastní činnosti, tak i prostřednictvím projektů našeho nadačního fondu. Tento projekt je také našim příspěvkem k boji s klimatickými změnami a suchem v Česku,“ uvádí Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu pro střední a východní Evropu a místopředsedkyně správní rady Nadačního fondu Veolia. Kromě výkupů letos Veolia podpořila i několik projektů na obnovu mokřadních lokalit.

Projekt výkupu a plánované revitalizace mokřadu u Vlašimi oceňuje i starosta města Vlašim Luděk Jeništa. „Naše město se rovněž věnuje problematice spojené s určitou změnou klimatu, tedy suchem, ztrátou podzemních vod a udržením vodních srážek v krajině. Pracujeme na projektu budování zásobních nádrží na dešťovou vodu a její využití v místě.“ uvádí starosta a dodává: „Proto si vážíme každé činnosti, která napomáhá právě udržení vody v krajině. Tento projekt má ještě další přidanou hodnotu v podobě místa pro život mnoha rozmanitých živočichů.“

Další novinky

Nové tůně nejen pro obojživelníky aneb ochrana přírody bagrem

Nové tůně nejen pro obojživelníky aneb ochrana přírody bagrem

Takzvaná Východočeská Sahara na Pardubicku. Bývalá cihelna na Kutnohorsku. Mokřad na jižním okraji Prahy. Pozemky podél Bakovského potoka na Rakovnicku. Co tato místa spojuje? Všechna jsou v péči pozemkových spolků a na všech vznikly koncem loňského roku díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia nové tůně, které již nyní zabydlují nejrůznější živočichové.

Unikátní mokřady na Jihlavsku novými Místy pro přírodu

Unikátní mokřady na Jihlavsku novými Místy pro přírodu

Další dva úspěchy kampaně Místo pro přírodu se nacházejí na Jihlavsku a mají velmi podobný příběh. Dohromady více než hektar pozemků na lokalitách Pod Trojanem a Hajnice je nyní díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia ve vlastnictví Českého svazu ochránců přírody.