V Praze na Beránku vznikla dešťová zahrádka

Vybudování tzv. dešťové zahrádky na Praze 12 je dalším příspěvkem k obnově vodního režimu v krajině, vzešlým z dlouhodobé spolupráce mezi Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) a Nadačním fondem Veolia. Příspěvkem sice drobným, ale v podmínkách města velmi významným. Realizátorem projektu byla 01/71 ZO ČSOP Koniklec.

Autobusová točna Na Beránku se pyšní novou podobou. Zatravněná plocha uprostřed točny je protnuta vydlážděným kanálem, který donedávna odváděl veškerou dešťovou vodu z této plochy do kanalizace. Nyní byl kanál ve své nejnižší části přerušen tzv. dešťovou zahrádkou, prohlubní s hrázkou. Její hlavní funkcí je zpomalení odtoku dešťové vody a zajištění maximálního vsaku vody do půdy. Bude tak minimalizovat zbytečný odtok dešťové vody z této plochy pryč kanalizací, jak tomu bylo doposud. Přirozené zadržení a vsak vody podpoří i řada rostlin, které budou s příchodem jara na zahrádce vysázeny. Zahrádka se díky tomu stane nejen funkčním, ale i estetickým prvkem.

Realizace dešťové zahrádky souvisí se situací v širším okolí. V uplynulých letech v okolí vznikla rozsáhlá výstavba a veškerá voda z ploch v jejím okolí odchází kanalizací pryč. Chybí pak v cenných mokřadech, které se zde zachovaly a o které naše organizace pečuje,“ vysvětluje PhDr. Dagmar Koucká z ČSOP Koniklec. „Věříme, že i toto opatření může napomoci vrátit vodu, kam patří, byť je to teprve první krok v dlouhé cestě k obnově zdejšího vodního režimu.“ 

Nová podoba točny Na Beránku představuje moderní a ekologické řešení, jak zacházet s dešťovou vodou ve městě,“ zdůrazňuje Mgr. Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.

Projekt vítá i místostarostka Prahy 12 Ing. Eva Tylová. „Zasakování dešťové vody do terénu namísto jejího vypouštění do kanalizace doporučuje jako jedno z opatření Adaptační strategii ke klimatickým změnám v Praze 12,“ připomíná.

Vybudování dešťové zahrádky je součástí dlouhodobé spolupráce Českého svazu ochránců přírody a Nadačního fondu Veolia na projektu Vraťme vodu přírodě. Již loni byly v rámci této spolupráce realizovány na Praze 12 – taktéž základní organizací ČSOP Koniklec – úpravy nedalekého Cholupického mokřadu směřující k zachování jeho biologické rozmanitosti.

Za podporu při realizaci projektu dešťové zahrádky Na Beránku patří dále poděkování Hlavnímu městu Praha, Městské části Praha 12 a Technické správě komunikací.

Další novinky

Skupina Veolia snižuje emise i díky mokřadům

Skupina Veolia snižuje emise i díky mokřadům

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) již více než 20 let vykupuje a chrání cenné přírodní lokality, díky čemuž bylo zachováno 207 hektarů mokřadů napříč ČR. Tak rozsáhlá plocha posiluje odolnost Česka vůči klimatickým výkyvům, zadrží v krajině přes 1,8
miliardy litrů vody a sníží přítomnost CO2 o více než 1 000 tun ročně. Kvůli těmto unikátním schopnostem se do ochrany mokřadů zapojila i skupina Veolia prostřednictvím svého nadačního fondu. Ten na jejich záchranu již přispěl částkou přesahující 11 milionů korun.

Znosimský mokřad: když se příroda vrací tam, kde jsme ji ztratili

Znosimský mokřad: když se příroda vrací tam, kde jsme ji ztratili

Ještě před dvěma lety to bylo místo, kam byste nemohli jít ani se psem na procházku. Nepropustná džungle na levém břehu Blanice, místo bez života, odvodněná plocha zarostlá křídlatkou a nálety olše. Dnes tu najdeme největší mokřad na Podblanicku – domov vzácných obojživelníků a luk bohatých na biodiverzitu.