Unikátní mokřady na Jihlavsku novými Místy pro přírodu

Další dva úspěchy kampaně Místo pro přírodu se nacházejí na Jihlavsku a mají velmi podobný příběh. Dohromady více než hektar pozemků na lokalitách Pod Trojanem a Hajnice je nyní díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia ve vlastnictví Českého svazu ochránců přírody.

V obou případech jde o rozsáhlé mokřadní komplexy, které zázrakem přežily plošná odvodňování druhé poloviny 20. století, ale jejich druhové bohatství, zahrnující mnoho zajímavých a vzácných druhů rostlin, hub, pavouků, hmyzu či ptáků, ohrožoval nezájem jejich vlastníků o údržbu. Roky zde nikdo nekosil ani nepásl, cenné mokřady zarůstaly a druhy ubývaly.

V tomto stavu je před zhruba dvaceti lety objevili členové Pozemkového spolku Gallinago. Navázali spolupráci s některými vlastníky pozemků a začali se o ně starat. Opět se zde posílili či obnovili populace mokřadních orchidejí, vzácných všivců, masožravých rosnatek či pestrobarevných hub voskovek, opět zde hnízdí bahňáci, poletují hnědásci, ohniváčci, přástevníci… Posléze se zde pozemkovému spolku podařilo prosadit i vyhlášení chráněných území.

Symbolickým završením snah o záchranu těchto lokalit byla možnost odkoupit část pozemků do vlastnictví ochránců přírody. Vlastnické právo je stále nejsilnějším způsobem, jak ochránit nemovitost před nepříznivými vlivy. Pozemky vykoupil díky kampani Místo pro přírodu a finanční podpoře Nadačního fondu Veolia Český svaz ochránců přírody, pečovat o ně bude i nadále Pozemkový spolek Gallinago. V případě lokality Pod Trojanem je to 0,6 hektaru pozemků, které dosud v péči spolku nebyly; udržovaná plocha se tak díky výkupu rozšíří. Částečně jde o velmi cenné silně podmáčené rašelinné a ostřicové louky, které budou koseny, částečně o degradovanou plochu ideální k vybudování tůní, které dnes na lokalitě chybějí. Součástí pozemků je i kousek přirozeně meandrujícího potoka. Na lokalitě Hajnice bylo vykoupeno více než půl hektaru pozemků, které již díky souhlasu dosavadní majitelky v péči spolku jsou. Jde o přírodně jednu z vůbec nejcennějších částí celé rozsáhlé lokality.

S Českým svazem ochránců přírody spolupracuje náš nadační fond na podobných projektech již od roku 2008,“ říká Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia. „Záchrana mokřadních lokalit a péče o ně má velký smysl a my se na nich rádi podílíme. Na tyto účely jsme doposud věnovali více než 7 milionů korun.“

Další novinky

Skupina Veolia snižuje emise i díky mokřadům

Skupina Veolia snižuje emise i díky mokřadům

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) již více než 20 let vykupuje a chrání cenné přírodní lokality, díky čemuž bylo zachováno 207 hektarů mokřadů napříč ČR. Tak rozsáhlá plocha posiluje odolnost Česka vůči klimatickým výkyvům, zadrží v krajině přes 1,8
miliardy litrů vody a sníží přítomnost CO2 o více než 1 000 tun ročně. Kvůli těmto unikátním schopnostem se do ochrany mokřadů zapojila i skupina Veolia prostřednictvím svého nadačního fondu. Ten na jejich záchranu již přispěl částkou přesahující 11 milionů korun.

Znosimský mokřad: když se příroda vrací tam, kde jsme ji ztratili

Znosimský mokřad: když se příroda vrací tam, kde jsme ji ztratili

Ještě před dvěma lety to bylo místo, kam byste nemohli jít ani se psem na procházku. Nepropustná džungle na levém břehu Blanice, místo bez života, odvodněná plocha zarostlá křídlatkou a nálety olše. Dnes tu najdeme největší mokřad na Podblanicku – domov vzácných obojživelníků a luk bohatých na biodiverzitu.