Malé přírodní ráje, ve kterých se daří ohroženým živočichům i rostlinám, to je výsledek sedmileté spolupráce Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) a Nadačního fondu Veolia (NF Veolia) na projektu Vraťme vodu přírodě. Pojďme se podívat na některé z nich.
“Cílem tohoto programu je pomoct vykupovat, revitalizovat a dlouhodobě chránit cenné přírodní lokality, zejména mokřady. Patří totiž k ekosystémům s největší biodiverzitou, jsou zásobárnou vody ve volné krajině a domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů, “ vysvětluje Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia,který dosud daroval na tyto účely více než 9,3 miliony korun. Kam konkrétně pomoc směřovala? Nadační tým se v doprovodu ochránců přírody z ČSOP vyrazil koncem léta na několik lokalit podívat.
Z bývalé cihelny přírodní ráj
Jedním z příkladů je mimořádně cenný mokřad v bývalé cihelně Chmeliště nedaleko Uhlířských Janovic. “Zásah pomohl obnovit ideální podmínky pro řadu zde žijících vzácných druhů živočichů a rostlin. Na části plochy došlo ke stržení drnu a vyřezání náletových dřeviny v okolí tří největších tůní,” vysvětluje přímo na místě Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).
Mokřad si oblíbilo velké množství různých vážek - mimo jiné 9 druhů z červeného seznamu ohrožených druhů. Hnízdí zde také motáci, rostou masožravé bublinatky či nenápadná vlhkomilná blatěnka vodní. Území o velikosti 3,7 ha je dnes ve vlastnictví ČSOP, a péče o něj tak bude dlouhodobě zachovaná.
Zachráněná přírodní památka u Šimanova
Velký kus práce je vidět i na mokřadu Hajnice u Šimanova. Díky spolupráci vznikla mozaika luk, remízků, rybníků, tůní a pramenišť, kde se daří mnoha chráněným a ohroženým rostlinám i živočichům.
Pozemkový spolek Gallinago se o střední část tohoto území stará již od roku 2006 a fakticky jej zachránil před zánikem. O tom, že se jedná o mimořádné místo, není pochyb. Od roku 2012 byla tato lokalita vyhlášena přírodní památkou.
Jak se do ochrany mokřadu Hajnice zapojil Nadační fond? Poskytl finanční prostředky na výkup čtyř pozemků o celkové výměře 5580 m2, o něž se pozemkový spolek dosud staral na základě souhlasu předchozích vlastníků. Na většině vykoupené plochy jsou kvalitní vlhké ostřicovo-mechové a pcháčové louky se solitérními keři. Pozemky jsou lemovány krásným potůčkem se vzrostlými olšemi.
“Výkup proběhl pod hlavičkou Místa pro přírodu do vlastnictví Českého svazu ochránců přírody a následně místní pozemkový spolek zajistí dlouhodobou péči o vykoupené pozemky,“ přibližuje proces Petr Stýblo, ředitel ústřední kanceláře ČSOP.
Rozšíření cenného mokřadu Pod Trojanem
Posledním navštíveným místem a zároveň příkladem úspěšné spolupráce jsou Tůně Pod Trojanem, kde nadační fond pomohl vykoupit dva pozemky o rozloze 0,62 hektaru, které navazují na dříve udržovanou část. Zhruba polovina nově vykoupené plochy patří k nejcennější části se silně podmáčenými ostřicovými a zrašelinělými loukami.
Pod Trojanem najdeme mozaiku různých mokřadních biotopů - rašeliniště, rašelinné a podmáčené louky, mechová slatiniště, přechodové rašeliniště, vysoké ostřice, vlhké pcháčové louky a smilkové trávníky. Vše podél přirozeně meandrujícího potoka s desítkami chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.
Zatímco západní část vykoupených pozemků patří k botanicky nejcennějším, východní část tvoří degradovaná louka - ideální k vybudování nových tůní, které na lokalitě chybí.
„Revitalizace této plochy už je také naplánována. Na podzim letošního roku dojde k částečnému stržení drnu na šesti samostatných plochách s celkovou výměrou 1280 m2 a vybudování tří nových tůní“ doplňuje Jan Moravec z ČSOP.
___________________________________
14 let spolupráce
V roce 2010 začal NF Veolia spolupracovat s Českým svazem ochránců přírody v oblasti ekologické výchovy a osvěty, stal se partnerem a později generálním partnerem projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko (do roku 2020). Od roku 2015 se spolupráce rozrostla o mapování a podporu biodiverzity vodárenských a teplárenských areálů skupiny Veolia. Od roku 2018 NF Veolia a ČSOP společně realizují program Vraťme vodu přírodě zaměřený na záchranu mokřadů u nás. NF Veolia doposud daroval na tyto účely více než 9,3 miliony korun. Tyto prostředky posloužily na výkup pozemků ve více než dvaceti lokalitách, na zajištění následné péče - kosení luk, sečení, průřezy náletů, ale opakovaně také na jarní transfery obojživelníků.
Pomozte chránit mokřady
Jak na to? Projekt podpoříte nákupem dárku v nadačním e-shopu (eshop.nfveolia.cz). Minimálně 20 % z ceny každého předmětu jde do veřejné sbírky projektu a stejnou částku pak do sbírky věnuje i NF Veolia. Další možností je i poslat finanční dar pomocí přímo na konto veřejné sbírky projektu. Děkujeme!