Představujeme tkalcovskou dílnu Fénix

Podnikatelka Veronika Ficová si pro své živobytí vybrala řemeslo, které je s mírnou nadsázkou staré jako samo lidstvo a které v Česku ovládá jen velmi malá skupina lidí. Paní Ficová po ukončení mateřské dovolené absolvovala rekvalifikační kurz Ruční tkadlec při Tkalcovském muzeu Trutnov a v letošním roce zřídila malou tkalcovskou dílnu ve městě Studénka v okrese Nový Jičín.

Paní Ficová nás zaměřením své živnosti hodně zaujala, a tak jsme jí položili několik otázek.

Kde vznikl nápad zabývat se ručním tkaním a co Vás vedlo k výběru tohoto tradičního řemesla?

Ke tkaní jsem se dostala díky mé kamarádce, která v době, kdy jsme se začaly navštěvovat, sama tkala. Zaujalo mne to natolik, že jsem se rozhodla se to také naučit, a přihlásila jsem se na kurz Základů ručního tkaní do tkalcovského muzea v Trutnově.

Na jakou oblast se momentálně Vaše tvorba zaměřuje? Co nyní vyrábíte?

Má tvorba se převážně zaměřuje na šátky na nošení dětí, ale ráda ji prokládám i menšími projekty jako jsou šály, plédy, různá prostírání. Prostě cokoliv, co si kdo navrhne.

Víme, že jste maminkou čtyř dětí. Jak se Vám daří skloubit rodinný a pracovní život? Přece jenom je ruční výroba časově velmi náročná.

Ano, jsem maminkou 4 dětí. Někdy je to hodně náročné a časově to nejde tak, jak by si člověk představoval, ale myslím si, že to k ruční výrobě tak nějak patří. Nejvíce času zaberou přípravy, samotné tkaní už je "brnkačka". Ale naštěstí děti jsou šikovné a když je potřeba, tak se o sebe postarají. Dílničku mám doma, tak jsem vždy při ruce, když se něco děje.

Kdo jsou Vaši zákazníci a kde si můžeme Vaše produkty koupit?

Drtivou většina mých zákazníků tvoří maminky miminek, které si u mě objednávají přímo podle svých představ svůj vysněný šátek na nošení dětí. Momentálně většina mých prací a kontakt na mě se nachází na facebooku, ale mám i internetové stránky www.tkanifenix.cz, kde postupně vznikne i e-shop. Tam bych ráda přidávala i ty menší výrobky jako šály, prostírání atd. 

Nadační fond Veolia podpořil paní Ficovou v letošním roce v začátcích jejího podnikání. Nadační příspěvek bude využit na nákup stolního tkalcovského stavu a vyšívacího stroje.

Další novinky

STARTér pomáhá rozjet další podnikatelské příběhy

STARTér pomáhá rozjet další podnikatelské příběhy

Dalších osmnáct odvážných podnikatelů z Moravskoslezského, Olomouckého a Středočeského kraje může díky programu STARTér rozjet své vysněné projekty. Nadační fond Veolia mezi ně rozdělil 1,3 milionu korun, což přinese regionům 25 nových pracovních míst. Program STARTér už více než čtvrt století pomáhá měnit podnikatelské sny v realitu a podporuje odvážné lidi v regionech na jejich cestě k samostatnosti.

Šestnáct nových podnikatelských příběhů s programem STARTér

Šestnáct nových podnikatelských příběhů s programem STARTér

Po dubnovém schvalování žádostí programu STARTér, Věř si a podnikej tentokrát přibylo 21 nových pracovních míst a příběhů. Do bezmála tří tisíc celkově podpořených za celou dobu jeho existence tak zbývá opravdu už jen málo. Částka 1 050 000 Kč opět pomůže začít nebo rozšířit podnikání v Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji.