Kamna zahřejí tělo i duši

Pan Filip Kublín udělal razantní životní změnu, ukončil svou dráhu v pozici zaměstnance a vydal se na neprozkoumanou podnikatelskou pouť. Chtěl za sebou vidět více hmotných výsledků, a proto se rozhodl vyučit v oboru kamnář, což ho opravňuje ke stavbám a montáži krbů a kamen.

Pan Kublín nás zaměřením své živnosti velmi zaujal, a tak jsme mu položili několik otázek. O jeho odpovědi se s vámi rádi podělíme.

Mohl byste nám nastínit vaši pracovní minulost a objasnit výběr vašeho současného zaměření?

Před dvaceti lety jsem začal pracovat jako učitel anglického jazyka na střední průmyslové škole. Pocházím z učitelské rodiny a tuto profesi jsem měl velmi rád a věřil, že u ní zůstanu navždy. Nakonec se mé "působení" ve školství zaokrouhlilo na hezkých třináct let. Po založení rodiny začínalo být jasné, že mne učení neuživí (a to jsem na "vedlejšák" učil odpolední kurzy na jazykové škole a doučoval) a že budu muset změnit profesi.

Nastoupil jsem tedy na pozici regionálního obchodníka ve farmaceutické firmě, pro kterou jsem pracoval tři roky a získal velmi cenné obchodní zkušenosti.

Poté jsem odešel pracovat do společnosti s více než dvěma tisíci zaměstnanci, nejprve dva roky jako projektový manažer, a další dva roky jako Area sales manager.

Velký obrat v mém životě nastal po covidovém lockdownu. Po prodělání třech covid infekcí a roce a půl stráveném na home-office u mě došlo k pracovnímu vyhoření a já si uvědomil, že práce manažera již není v souladu s tím, kam chci v životě směřovat. Rozhodl jsem se dát v práci výpověď a hledal způsob, jak změnit svůj život a zase najít radost z práce, která má smysl. Chtěl jsem vytvářet trvalejší hodnoty, abych se mohl po nějakém čase ohlédnout a říct si „Ano, tohle je ono“.

Celý život jsem často pracoval manuálně a dobře vím, jaké je uspokojení z poctivě odvedené práce. Lákalo mě řemeslo. Chtěl jsem stavět, budovat něco, co se stane součástí domů a života lidí a rodin, které v těchto domovech bydlí. Velice mě oslovil obor kamnář. Ve skutečnosti jsem se o kamna jako takové vždy soukromě zajímal, jelikož máme na rodinné chalupě stará kamna se sporákem a neskutečně mě fascinovala jejich funkčnost a to, jak dokáží ze starého domu vytvořit útulné místo rodinného štěstí.

Po získání výučního listu v oboru jsem se stal kamnářem a započal tak novou životní etapu, která mne skutečně naplňuje.

Proč jste dal přednost podnikání před zaměstnaneckou dráhou? Jaké zde vidíte výhody?

Jak jsem již uvedl, práce v korporátu mi přestala dávat smysl. Být "na volné noze" jako OSVČ je svým způsobem velice osvobozující a dává vám možnost samostatně rozhodovat o tom, čeho chcete dosáhnout a kam chcete směřovat.

Zároveň to však na vás klade nároky na zodpovědný přístup a vysokou pracovní morálku, musíte být schopni sami si organizovat práci, získávat nové zákazníky, vést agendu a účetnictví atd. Najednou jste si svým vlastním nadřízeným.

Pokud tohle vše zvládnete, získáte velký kus osobní svobody. A to je pro mne osobně velkou motivací.

V krátkosti nám popište, jak probíhají konzultace se zákazníkem před montáží kamen či krbu?

Při jednání se zákazníkem si vždy nejprve vyslechnu jeho požadavky a očekávání. Domluvíme si osobní schůzku v místě, kde se bude stavba realizovat. Po zpracování všech náležitostí (výpočet tepelných ztrát, teplosměnných ploch atd.) vypracuji individuální návrh řešení, které bude pro daný objekt adekvátní, a to samozřejmě včetně designových návrhů.

Po schválení návrhu zákazníkem nic nebrání zahájení stavby v dohodnutém termínu.

Kdo jsou vaši zákazníci a kde vás případní zájemci mohou kontaktovat?

Podnikám v oboru kamnářství, náplní mé činnosti jsou konzultace v oblasti stavby a montáže krbů a kamen, jejich projektování a designování, rekonstrukce a servis. Také prodej veškerého kamnářského materiálu.

Zákazníkem je pro mne každý, kdo projeví zájem o mé služby, běžní občané i podnikatelské subjekty.

Zájemci o mé služby mne mohou kontaktovat na facebooku 

Nadační fond Veolia podpořil pana Kublína v letošním roce v začátcích jeho podnikání. Nadační příspěvek bude využit na nákup nářadí na výstavbu krbů a kamen.

Další novinky

STARTér pomohl dalším 22 začínajícím podnikatelům

STARTér pomohl dalším 22 začínajícím podnikatelům

Nadační fond Veolia schválil v rámci svého nejstaršího grantového programu podporu pro 22 začínajících podnikatelů, práci nově získá 25 osob. Mezi schválené projekty z Moravskoslezského, Olomouckého a poprvé i Středočeského kraje byla v úterý 18. dubna rozdělena částka 1 233 600 Kč.

Podpora podnikání pokračuje i v roce 2023!

Podpora podnikání pokračuje i v roce 2023!

Nadační fond Veolia schválil v rámci svého nejstaršího grantového programu podporu pro 8 začínajících podnikatelů, kterým tak pomůže splnit si své sny.  Práci nově získá 8 osob. Mezi schválené projekty byla na letošním prvním zasedání v úterý 14. února rozdělena částka 400 000 Kč.  

Stáří se nevysmívej – vždyť k němu směřuješ

Stáří se nevysmívej – vždyť k němu směřuješ

Bezmála 1 milion korun v průběhu posledních několika let putoval na podporu společnosti Medela – péče o seniory. Od roku 2015 vzniklo i díky Nadačnímu fondu Veolia 16 nových pracovních míst. Inspirativních 8 let smysluplné spolupráce!