
Nadační fond Velia podpořil bohulibé projekty zaměstnanců PVK
Vozík pro Rašmí, Budky pro Sýce Rousné v Brdech, Kurzy první pomoci pro veřejnost zdarma, Soustředění mladých hasičů či Áda jede.
Příspěvek nadačního fondu v rámci programu MiNIGRANTY podpořil seniory v pohybu. V Přerově si tak mohou senioři vyzkoušet pilates na velkém míči, pilates s židlí, zpevnit střed těla, stabilitu a dech.
Cvičení a sociální kontakt zlepšuje nejen tělesnou, ale i duševní kondici, což v případě seniorů platí dvojnásob. Díky programu MiNiGRANTY mají senioři v Přerově možnost docházet zcela zdarma do Pohybového centra Oáza lektorky Lenky Vlčkové na lekce pilates a jógy nebo si jen tak zacvičit či být v kolektivu svých vrstevníků.
Zaměření a energie paní Vlčkové, která do cvičení dává tělo i duši, nás velmi zaujaly, a tak jsme jí položili několik otázek. O její odpovědi se s Vámi rádi podělíme.
Jak dlouho se pohybu věnujete a co Vás vedlo k tomu se cvičení věnovat na profesionální úrovni?
Vyrůstala jsem ve sportovní rodině, takže pohybu se věnuji od raného dětství. Nejdříve to byl balet, potom atletika a na střední škole i později to byl společenský tanec. Chodila jsem na aerobik, moc mě bavil, absolvovala jsem kurz a následně sama vedla lekce aerobiku. Ale pořád to byl jen můj koníček. Před téměř 16 lety se mi narodila dcera a já jsem na mateřské přemýšlela o tom, jak dál. Uvědomila jsem si, že se pohybu chci věnovat na vyšší, profesionální úrovni, jen chci trochu zpomalit a jít více do hloubky. Tím myslím přechod od aerobiku k pilates a józe. Na začátku to byl milovaný koníček, který se ale stal po čase mojí pracovní náplní. Bylo přede mnou hodně práce a výzev – školení, kurzů, přednášek, zkoušek, učiva… A to trvá dosud, stále se snažím vzdělávat a předávat to nejlepší.
Jak probíhají pohybové lekce se seniory, jsou s nimi lekce jiné?
Lekce probíhají v přátelské atmosféře, většinou cvičíme na speciální jógové židli s rehabilitačními pomůckami. Někteří klienti mají různá pohybová omezení a mají obavy, zda cvičení zvládnou. Ale není třeba se bát nebo se ostýchat, je třeba to vyzkoušet a nebát se k nám přidat. Všichni mají speciální péči v rámci jejich pohybových možností.
Přínosy jsou veliké, nejen ty pohybové, kdy se zlepšuje rovnováha a flexibilita, mírní bolesti zad, zlepšuje se nálada i kvalita spánku, ale taky ty sociální a psychologické. Senioři se setkávají se stejně starými vrstevníky, dají se do řeči, v lekci se spolu zasmějí a po lekci si jdou sednout na kávičku. Mnohdy se potkají přátelé po letech nebo se stávají přáteli i po absolvování lekcí.
Je o vaše cvičení pro seniory zájem, resp. kde se mohou senioři přihlásit k vašemu cvičení „Senioři v pohybu“?
Zájem je veliký, a to mě moc těší. Nejsem ani schopna uspokojit všechny zájemce o tento typ kurzu.
Jak Vám konkrétně pomohl získaný MiNiGRANT?
Pomohl mi hodně, zejména v tom, že mohu více propagovat kurz – lekce pro seniory. Díky MINIGRANTU se nakoupily rehabilitační pomůcky a speciální jógové židle na cvičení.
V letošním již 16. ročníku jsme podpořili 178 projektů a rozdělili finanční částku 5 811 200 Kč. Od roku 2008 jsme podpořili 1966 projektů v celkové částce téměř 55 milionů.
Vozík pro Rašmí, Budky pro Sýce Rousné v Brdech, Kurzy první pomoci pro veřejnost zdarma, Soustředění mladých hasičů či Áda jede.
V 18. ročníku programu MiNIGRANTY schválila Správní rada Nadačního fondu Veolia dne 22. května 2025 podporu 155 projektům, mezi které bude tentokrát rozděleno 4 886 000 Kč.
Členové Vokál klubu, sboru zrakově postižených zpěváků, se mohli představit na hudebním festivalu Tyfloart i díky finanční podpoře, kterou získali prostřednictvím programu Minigranty Nadačního fondu Veolia.