Okamžik dobrovolnictví

Neziskovou organizace Okamžik, z.ú. jsme v rámci programu MiNIGRANTY podpořili několikrát. Celkem putovalo na podporu zrakově postižených již 350 000 korun.

Cílem neziskové organizace Okamžik, z.ú. je podporovat jednotlivce se zrakovým postižením a umožnit jim vést plnohodnotný a nezávislý život. Zároveň podporují kontakty s lidmi bez postižení prostřednictvím dvou sociálních služeb, vzdělávacích aktivit a kulturních aktivit. Jádrem jejich úsilí je koordinace největšího dobrovolnického centra, které se věnuje pomoci komunitě se zrakovým postižením. Okamžik, z.ú. také poskytuje svou podporu nevidomým rodičům, pomáhá jim při vzdělávání a růstu jejich dětí. 

Finanční prostředky z programu MiNIGRANTY byly určeny na podporu nových i stávajících dobrovolníků a zajištění bezproblémového provozu dobrovolnického centra, které poskytuje neocenitelnou pomoc zrakově postiženým. Dobrovolníci věnují svůj čas a úsilí a nabízejí jednorázovou vizuální pomoc, když doprovázejí různé klienty. Tato podpora obvykle zahrnuje asistenci během návštěv u lékaře, nákupů, návštěv v kanceláři a získání různých služeb. Svou pomoc rozšiřují také na klidné procházky, kulturní výlety a sportovní akce. Nedílnou součástí projektu je napomáhání hladkému fungování dobrovolnického centra, které zůstává široce využívaným programem ve prospěch nevidomých dospělých.

A jak je dobrovolnictví pro Okamžik důležité, co vše obnáší jeho koordinace a jak to vlastně celé funguje jsme se ptali vedoucí Dobrovolnického centra Okamžiku paní Jany Vondráčkové

Jak moc je Vaše organizace propojena s dobrovolnictvím?

Dobrovolnický projekt Okamžiku byl první v České republice zaměřený na pomoc profesionálně vedených dobrovolníků nevidomým a jinak těžce zrakově postiženým lidem. Naše Dobrovolnické centrum vzniklo již v roce 2001.Od počátku se snažíme bourat zažitý koncept, kdy jeden dává a druhý pouze přijímá. Naopak náš dobrovolnický program byl koncipován jako partnerský s myšlenkou, že spolupráce a vztah dobrovolníka a klienta je pro oba navzájem obohacující.

Lidem se zrakovým handicapem nabízíme dva typy programů: jednorázové doprovody, kdy každý doprovod si u nás objednávají, a dlouhodobou spolupráci se stálým dobrovolníkem. Většina našich klientů oba typy pomoci kombinuje. Mají tedy jednoho nebo dva stálé dobrovolníky a k tomu si podle potřeb objednávají jednorázové doprovody.

Kolik dobrovolníků celkem s Vámi obvykle spolupracuje? Jaká je jejich cesta k Vám?

Organizujeme průměrně 140 dobrovolníků, kteří pomáhají přibližně 130 nevidomým. Ročně se nám daří proškolit 30 nových dobrovolníků, kteří nahradí ty, co průběžně odcházejí. Dobrovolníky hledáme celoročně prostřednictvím inzerce na různých dobrovolnických a pracovních serverech a v médiích. Ti, co si k nám najdou cestu, po úvodní schůzce procházejí uceleným školením, kde je ve třech částech seznámíme se světem nevidomých, naučíme bezpečné doprovázení a společně probereme situace, které mohou během jejich dobrovolnické pomoci nastat. Takto vybaveni absolvují ještě zkušební doprovod s nevidomým lektorem a po podpisu dobrovolnické smlouvy se mohou zapojit do našich programů.

Pokud s vámi začnou spolupracovat, je to spolupráce dlouhodobá nebo je to natolik náročné, že odcházejí?

Jejich cesta k pomoci lidem se zrakovým postižením je delší a náročnější, předpokládá tedy jejich větší motivaci k dlouhodobější pomoci. Někteří u nás dobrovolničí řadu let a jiní odcházejí po kratší době, například když se změní jejich životní situace nebo časové možnosti. Máme i dobrovolníky, kteří se k nám po nějaké pauze opět vrací.

Jaký by měl takový dobrovolník být?

Spektrum našich dobrovolníků je velmi různorodé, uvítáme mladé studenty i aktivní důchodce. Našimi požadavky je věk nad 18 let, čistý výpis z rejstříku trestů a ochota setkávat se s nevidomým klientem cca 1-3x měsíčně. Dobrovolník může, podle toho, co je mu blízké, pomáhat nevidomým s praktickými záležitostmi (např. doprovodit ho na nákup, k lékaři či na úřad), přečíst knížku, jít na procházku, společně sportovat nebo vyrazit za kulturou.

Co může práce dobrovolníka v Okamžiku přinést?

Při dobrovolničení u nás rozhodně získáte lidsky zajímavou zkušenost. Během setkávání se svým nevidomým klientem si rozšíříte komunikační schopnosti např. při popisování prostředí a situací, osvojíte si dovednosti správného doprovázení užitečné i pro jiné podobné situace, a hlavně získáte dobrý pocit z pomáhání a jistotu smysluplnosti využití svého času. Mnozí z našich dobrovolníků našli mezi klienty a jinými dobrovolníky nové přátele. Těšíme se na Vás!

No a pokud byste se chtěli i vy do řad dobrovolníků přidat, napište na dc@okamzik.cz . Výcvik pořádáme 4krát ročně, ten nejbližší začíná 8. listopadu.

Další novinky