Mokřady pomáháme zachraňovat už od roku 2018

Světový den mokřadů slavíme 2.2., tématem letošního roku je Wetlands and human wellbeing, tedy mokřady pro lidskou pohodu. Za dobu trvání programu Vraťme vodu přírodě náš nadační fond přispěl k záchraně 19 hektarů mokřadů v celkové výši bezmála 8 milionů korun.

Český svaz ochránců přírody již 21 let vykupuje za podpory veřejnosti přírodně cenná místa, která následně ve spolupráci s místními pozemkovými spolky chrání či obnovuje. Z 56 dosud vykoupených lokalit má téměř polovina, tedy 27, výrazně mokřadní charakter. I na některých dalších však jsou vodní prvky, jako potůčky, prameniště či občasně podmáčené plochy. V roce 2018 se k této aktivitě přidal i Nadační fond Veolia s programem Vraťme vodu přírodě. V roce 2023 jsme nejen na záchranu mokřadů poskytli více než 2,5 milionů korun.

Program Vraťme vodu přírodě podporuje také transfery obojživelníků. Během jarních měsíců bylo zajištěno 19 kritických úseků komunikací, které spočívá v instalaci dočasných zábran podél komunikací, které obojživelníky navedou na místa, kde se mohou bezpečně dostat na druhou stranu. Díky těmto opatřením bylo v roce 2023 zachráněno více než 20 000 obojživelníků.

Na začátku roku 2023 jsme přispěli na výkup podmáčené rákosiny Nad Hájkovským rybníkem v nivě Bakovského potoka o celkové výměře 4089 m2. A následně pak podpořili i jeho celkovou revitalizaci. Projekt zahrnoval vykosení a odstranění větší části rákosiny, vybudování tůně o výměře cca 300 m2, prosvětlení náletových dřevin a snížení části terénu  při břehu Bakovského potoka pro vytvoření rozlivné plochy. Cílem projektu je posílit výskyt kostivalu českého (dle červeného seznamu silně ohrožený druh), zejména však vytvořit vhodné podmínky pro obojživelníky, kteří se v okolí vyskytují, ale vzhledem k intenzivnímu rybníkářskému hospodaření na většině okolních vodních ploch se jejich podmínky k životu výrazně zhoršují (kuňka ohnivá, rosnička zelená, čolek obecný, čolek velký, ropucha obecná, skokan hnědý a skup. zelených skokanů). 

V Cholupickém mokřadu jsme pomohli před třemi lety realizovat prořezávku olšového náletu. V oblasti mokřadu se v současné době nachází několik drobných tůní, které slouží jako stanoviště různým druhům na vodu přímo vázaných organismů (při provedených průzkumech zde bylo objeveno 13 druhů vážek a 5 druhů obojživelníků). V roce 2023 tady vznikla další tůň o velikosti cca 30 m2 s maximální hloubkou 1 m, aby ji mohlo v průběhu roku osídlit co největší spektrum organismů. 

Sedmihorské mokřady podporujeme dlouhodobě, v roce 2023 byla naše finanční podpora využita na nákup a instalace měřících zařízení, které umožní dlouhodobé sledování dat o hladině podzemní vody v této lokalitě a jejich následné vyhodnocení. 

Unikátní lokality Pod Trojanem a Hajnice na Jihlavsku přešly i díky našemu přispění v roce 2023 do vlastnictví Českého svazu ochránců přírody.  Dohromady více než hektar zajímavých různorodých luk s potůčkem a břehovými porosty. V obou případech se jedná o rozsáhlé mokřadní komplexy, které zázrakem přežily plošná odvodňování druhé poloviny 20. století, ale jejich druhové bohatství, zahrnující mnoho zajímavých a vzácných druhů rostlin, hub, pavouků, hmyzu či ptáků, ohrožoval nezájem jejich vlastníků o údržbu. Roky zde nikdo nekosil ani nepásl, cenné mokřady zarůstaly a druhy ubývaly. V tomto stavu je před zhruba dvaceti lety objevili členové Pozemkového spolku Gallinago. Navázali spolupráci s některými vlastníky pozemků a začali se o ně starat. Opět se zde posílili či obnovili populace mokřadních orchidejí, vzácných všivců, masožravých rosnatek či pestrobarevných hub voskovek, opět zde hnízdí bahňáci, poletují hnědásci, ohniváčci, přástevníci… Posléze se zde pozemkovému spolku podařilo prosadit i vyhlášení chráněných území.

Bývalá cihelna Chmeliště měla být v rámci rekultivace zavezena, třebaže v ní vznikly tůně s výskytem řady vzácných druh vážek a masožravých bublinatek. Díky Místu pro přírodu se podařilo tuto lokalitu zachránit. Jelikož menší tůně postupně zarůstají a zanikají, koncem loňského roku byly tři opět obnoveny. Na novou sezónu 2024 je tak lokalita připravena v plné parádě.

Pro zachování biodiverzity mokřadních lokalit je třeba nejen obnovovat vodní režim, ale i plochy pravidelně kosit či spásat, neboť s rozvojem vysokých expanzivních bylin a následně křovin biodiverzita výrazně klesá a konkurenčně slabší – tady ty nejvzácnější druhy – vymírají. V roce 2023 jsme se rozhodli finančně podpořit i tuto aktivitu, díky níž bylo takto obhospodařováno 7 různých oblastí.

V roce 2023 pokračovala i naše podpora oblasti Východočeská Sahara. V letech 2023-2027 by zde každý rok měly vzniknout 3 nové tůně. Realizací projektu bude podpořena stanovištní a druhová rozmanitost lokality. Vzniknou nové biotopy pro rozmnožování obojživelníků a vážek. Zároveň bude zvýšena retenční schopnost krajiny a tím dojde ke zlepšení mikroklimatu lokality.
Postupné budování tůní má význam pro biodiverzitu, protože díky němu se zde budou vyskytovat tůně v různém stádiu sukcese – jak tůně nově vzniklé, tak i postupně zarůstající či zarostlé. Každá z těchto fází vyhovuje jiným organismům.

A proč je tak důležité pomáhat mokřadům?Těch důvodů je mnoho,“ vysvětluje Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody. „Jedním z nejdůležitějších je ochrana druhové rozmanitosti. Na mokřadech roste a žije velké množství druhů rostlin a živočichů, které jsou přizpůsobeny těmto zvláštním podmínkám a jinde by nepřežily. Ať již jde o žáby, různé druhy vážek, vodních brouků, některé druhy planých orchidejí, masožravé rostliny, vzácné mechy, houby, pavouci a mnoho dalších. Dalším důvodem je pak příznivé ovlivňování pohybu vody v krajině. Čím dál častěji se střídají období, kdy je vody málo či zase mnoho. Mokřad dokáže v době dešťů velkou část vody zadržet, a když pak neprší, ještě dlouho si vodu uchovává, ochlazuje okolí, zásobuje vodou studny a podobně. Tam, kde byly mokřady v minulosti zničeny, veškerá dešťová voda rychle odteče, způsobí povodeň a pak je katastrofální sucho.“

S vykupováním mokřadů můžete pomoci i vy. Projekt Vraťme vodu přírodě podpoříte nákupem dárku v nadačním e-shopu. Minimálně 20 % z ceny každého předmětu jde do veřejné sbírky projektu a stejnou částku pak do sbírky věnuje i NF Veolia. Další možností je i poslat finanční dar pomocí QR kódu přímo na konto veřejné sbírky projektu. 

Další novinky

Nové tůně nejen pro obojživelníky aneb ochrana přírody bagrem

Nové tůně nejen pro obojživelníky aneb ochrana přírody bagrem

Takzvaná Východočeská Sahara na Pardubicku. Bývalá cihelna na Kutnohorsku. Mokřad na jižním okraji Prahy. Pozemky podél Bakovského potoka na Rakovnicku. Co tato místa spojuje? Všechna jsou v péči pozemkových spolků a na všech vznikly koncem loňského roku díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia nové tůně, které již nyní zabydlují nejrůznější živočichové.

Unikátní mokřady na Jihlavsku novými Místy pro přírodu

Unikátní mokřady na Jihlavsku novými Místy pro přírodu

Další dva úspěchy kampaně Místo pro přírodu se nacházejí na Jihlavsku a mají velmi podobný příběh. Dohromady více než hektar pozemků na lokalitách Pod Trojanem a Hajnice je nyní díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia ve vlastnictví Českého svazu ochránců přírody.

Jak moc škodí krajině meliorace?

Jak moc škodí krajině meliorace?

Jak moc dokáže revitalizace mokřadu ovlivnit vodní režim v krajině? Sedmihorské mokřady, rozsáhlé v minulosti odvodněné slatiniště, jehož část byla v nedávné době revitalizována, zatímco na druhé stále fungují meliorace, se stává místem několikaletého výzkumu vlivu revitalizace na hladinu podzemní vody.