ÚvodProgramyVraťme vodu příroděNový nadační projekt Vraťme vodu přírodě

Nový nadační projekt Vraťme vodu přírodě

Vraťme vodu přírodě | Archiv článků

1. listopadu 2018

Nadační fond Veolia představuje nový charitativní projekt zaměřený na oblast České republiky. Pod názvem „Vraťme vodu přírodě“ se skrývá zcela unikátní sbírka, která si klade za cíl pomoci přírodě tím nejlepším způsobem, a to výkupem a zachováním cenných přírodních lokalit, především mokřadů. Ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) jako svým dlouhodobým partnerem chce pomoci chránit ohrožené lokality a s tím související faunu a flóru.

ČSOP vyhledává vhodné lokality, následně je vykupuje a dlouhodobě chrání, tím je i uchovává přírodě. „Zakoupením křišťálové karafy na vodu podle návrhu studentů UMPRUM zkrášlíte svůj domov a zároveň přispějete na vykupování těchto cenných přírodních lokalit částkou 200 korun. Pod hlavičkou tohoto projektu bude nadační fond celoročně prodávat vždy limitovanou sérii dárkových předmětů. Startujeme s křišťálovými karafami na vodu s motivem mokřadu od Galiny Miklínové. Brzy v nabídce přibydou i další předměty,“ říká k projektu Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.

Projekt je založen na principu veřejné sbírky, kterou k němu založil Nadační fond Veolia. Z každého předmětu přispívá kupující uvedenou částku ve výši min. 20 % z ceny do sbírky. Zde shromážděné prostředky převede nadační fond jako dar ČSOP, který zajistí výkup a následnou ochranu přírodních lokalit. Na účel projektu je možné přispět i přímým finančním darem na sbírkové konto k projektu Vraťme vodu přírodě zřízené u Komerční banky  - č. účtu 1112011120/0100.

Mokřad v sobě jedinečným způsobem propojuje suchozemské a vodní ekosystémy. V dnešní době, kdy se nedostatek vody stává celosvětovou hrozbou, význam mokřadů stále roste. Podílejí se totiž na koloběhu vody v přírodě, pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší. Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině a mají i mimořádnou schopnost vodu zadržovat, například v období záplav. Pouhý jeden čtvereční metr plochy mokřadu umí zadržet až 900 litrů vody, tedy mnohem více než umělé vodní nádrže. Zdánlivě zbytečné mokřady tak našemu zemědělství i celému hospodářství každý rok bez nároku na odměnu přinášejí užitek ve výši mnoha miliard korun. Navíc ve svém důsledku zmírňují účinky globálních klimatických změn.

Více informací o projektu najdete na www.nfveolia.cz. Pro nákup navštivte stránky našeho eshopu -  eshop.nfveolia.cz nebo Café by Veolia v pražském Florentinu.