Kde pomáháme
Mokřad v sobě jedinečným způsobem propojuje suchozemské a vodní ekosystémy. V dnešní době, kdy se nedostatek vody stává celosvětovou hrozbou, význam mokřadů stále roste. Podílejí se totiž na koloběhu vody v přírodě, pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší. Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině a mají i mimořádnou schopnost vodu zadržovat, například v období záplav.

Školní tůň – nový biotop i výuková pomůcka
8. února 2022Projekt školní tůně u Chýnic nedaleko Prahy, realizovaný ve spolupráci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), Montessori základní školy Archa a Nadačního fondu Veolia, v sobě zahrnuje vedle zadržování vody v krajině a ochrany biodiverzity ještě ekologickou výchovu. Ne v nějaké teoretické rovině v učebnách, ale přímo v terénu, na konkrétním pozemku, po kolena v bahně.

Projekt Vraťme vodu přírodě je stejně rozmanitý jako vodní prostředí, jehož obnovu podporuje.
2. února 2022Nadační fond Veolia spolupracuje s Českým svazem ochránců přírody již řadu let. V poslední době se společné aktivity soustřeďují právě na záchranu mokřadů – jednak prostřednictvím jejich výkupů a jednak podporou různých praktických opatření v terénu.

Tůně pro Saharu
22. prosince 2021Velkojaroměřský pozemkový spolek již 11 let pečuje o unikátní přírodu pod koridory vysokého napětí mezi Opatovickou elektrárnou a Lázněmi Bohdaneč. Pro rozsáhlé písčiny získalo tohle území přízvisko Východočeská Sahara, jsou zde však i partie vlhčí. Letos zde díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia přibyly dvě nové tůně, další jsou plánovány v následujících letech.

Biocentrum Obora jako klenot přírody Smiřicka
2. září 2021Nadační fond Veolia finančně podpořil vznik nových informačních tabulí v areálu biocentra Obora ve Smiřicích. Zrealizovat tento projekt se podařilo díky společnému úsilí Českého svazu ochránců přírody Smiřice a společnosti Královéhradecká provozní, a.s., člena skupiny Veolia, která dlouhodobě podporuje a realizuje projekty zaměřené na zlepšení zadržování vody v krajině.

U Vlašimi vznikne nový mokřad s tůněmi
27. července 2021V letošním roce díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia vznikne nový mokřad s velkými tůněmi pro obojživelníky, na vodu vázané rostliny a vodní hmyz.

Nové tůně v bývalém areálu letiště Mošnov
21. června 2021Český svaz ochránců přírody (ČSOP) ve spolupráci s dlouhodobým partnerem Nadačním fondem Veolia (NF Veolia) vybudoval čtyři mělké tůně v bývalém vojenském areálu nacházejícím se v CHKO Poodří. Tím do budoucna výrazně podpoří obnovu biodiverzity, hlavně pak obojživelníků, na dané lokalitě. Prostor v minulosti sloužil jako zázemí mošnovského letiště.

Zachraňujeme žáby před koly aut
14. května 2021Vodní prostředí patří v naší krajině k těm nejohroženějším. A s ním i obojživelníci, žáby a čolci. Jejich životy ohrožuje i každoroční a často komplikované jarní putování k vodě, ve které se rozmnožují. Aby při této cestě nezahynuli pod koly aut, pomáhají jim ochránci přírody - letos poprvé s finanční podporou Nadačního fondu Veolia.

Pomáháme vzácné přesličce!
20. dubna 2021Český svaz ochránců přírody (ČSOP) a Nadační fond Veolia (NF Veolia) pomáhají vzácné přesličce cídivce různobarvé.

Na pomoc Cholupickému mokřadu
16. února 2021V Cholupickém mokřadu při jižním okraji Prahy provedli členové Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Koniklec za finančního přispění Nadačního fondu Veolia mozaikovitou prořezávku náletových dřevin. Pomohli tím jednomu z nemnoha zajímavých pražských mokřadů.

Pomohli jsme s výkupem dalšího mokřadu, je to ráj orchidejí
21. ledna 2021Český svaz ochránců přírody vykoupil za finanční podpory Nadačního fondu Veolia část přírodovědně unikátní lokality na Broumovsku. Jde o bývalé odkaliště dolu a úpravny měděné rudy.