ÚvodProgramyVraťme vodu příroděDaří se nám spojovat věci, lidi a příběhy

Daří se nám spojovat věci, lidi a příběhy

Vraťme vodu přírodě

11. května 2022

V e-shopu Nadačního fondu Veolia stále najdete porcelánové výrobky. Je to jeden z dalších nadačních příběhů, který sice nepropojuje naše programy, ale je určitě stejně zajímavý.

Nabídka hrníčků měla v našem e-shopu vždycky úspěch, a proto jsme pro vás hledali další originální produkty. Tentokrát jsme narazili na autorské ilustrace na českém porcelánu, ze kterých jsme byli nadšeni. Navíc se ukázalo, že Markéta Holišová má vřelý vztah k přírodě stejně jako my, a tak se zrodila radostná spolupráce. Paní Markéta byla potěšená z možnosti podpořit náš program Vraťme vodu přírodě a výrobků s motivem mokřadů vzniklo hned několik. V e-shopu si tak  momentálně můžete koupit velký hrnek na čaj pro chvíle pohody, sadu dvou šálků na kávu a brzy znovu také porcelánovou mističku.

Následujících pár otázek jen potvrzuje, jak moc hezké spojení s Markétou z MA DÉCOR vzniklo. V dílně v Rožnově pod Radhoštěm se totiž opravdu přenáší láska k přírodě na porcelán!

Co Vás na programu Nadačního fondu zaujalo a proč jste se rozhodla pro spolupráci?

Zaujala mě snaha ponechat přírodě její rozmanitost. Člověk dlouho vnucoval přírodě svou vůli, rozpínal se, zasahoval do křehké rovnováhy. Těší mě, že dnes už má mnoho lidí s přírodou soucit, cítí lásku k té rozmanitosti a má potřebu jí chránit. Místa, jako jsou mokřady, dlouho považovaná člověkem za neužitečná jsou hodna našeho zájmu a obdivu pro své nezastupitelné místo v celku. Těší mě být součástí této snahy.

Jak jste vybírala motivy rostlin? 

Příroda je nekonečný zdroj inspirace, její tvarová a barevná rozmanitost nezná mezí. Přitom každá malá rostlinka, každý nepatrný tvor má v přírodě své místo. Vždy jsem obdivovala divoké rostliny a tak možná z touhy uchovat jejich křehkost a pomíjivost jsem se je pokusila nakreslit a přenést na nádobí, které bereme každý den do ruky. A tak vznikla tato kolekce, která může potěšit naše smysly a přenést nás na rozkvetlou louku třeba uprostřed zimy.

Jak takový autorský tisk vzniká, jaká je technika? 

Tyto kresby vznikají na papíře, pak je přenáším do počítače, kde je připravím pro tisk. Následně jsou vytištěny nadglazurovými barvami sítotiskem. Vzniknou tak tzv. obtisky, které se nanášejí na porcelán a pálí v keramické peci při teplotě 830°C . Jedná se o tradiční dekorování porcelánu, které má u nás dlouhou tradici.

Proč nese Vaše firma název MA DÉCOR?

Mám ráda Francii, její kulturu a jazyk a to se promítlo i do podoby mé značky. 

Název značky je spojením mého jména a francouzského slova dekor, „Markétin dekor“.

217_hrnek-01

dva hrnky 05

hrnek 03