ÚvodProgramyVoda pro Afriku Jak přicházejí africké karafy na svět

Jak přicházejí africké karafy na svět

Voda pro Afriku

24. října 2014
Ve čtvrtek 23. října se zástupci Nadačního fondu Veolia a společnosti Veolia spolu s novináři vydali do Nového Boru, aby se na vlastní oči přesvědčili, jak se vyrábějí karafy pro 5. ročník charitativního projektu Voda pro Afriku.

 

 

Karafy vyrábí společnost SPACE CZ, s.r.o. Foukání probíhá v huti Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru. Pro výrobu se používá bezolovnaté sodno-draselné sklo, které má dobré chemické i fyzikální vlastnosti.

Roztavené sklo se nabere v pánvi, vytvaruje a nakonec vyfoukne do dřevěné formy. Jedna forma slouží pro výrobu asi 250 karaf, poté se musí vyměnit.

Po vyfouknutí prochází karafy postupným několikahodinovým ochlazováním na pásu. Poté je z každé karafy odstraněna horní přebytečná část.

Karafy následně odcházejí do brusírny k začištění a vyhlazení hran a pískování. Letošním motivem limitované africké edice jsou nosorožci (motiv vybrali fanoušci projektu na Facebooku).

Samotné pískování probíhá ve speciální uzavřené komoře. Nejprve se karafa olepí šablonou a páskami, nechá se vidět jen samotný motiv. V komoře se hadicí na odhalené místo stříká písková směs. Po vyjmutí z komory se všechny olepy z karafy odstraní, karafa se vyčistí a zabalí.

 
Prohlédněte si FOTOGALERII

 

Prodej karaf bude zahájen 1. listopadu a potrvá do vyprodání zásob. Karafy si můžete zakoupit v nadačním e-shopu nebo u přímých prodejců.

Stoprocentní výtěžek prodeje bude poukázán na konto sbírky skutečná pomoc společnosti Člověk v tísni, o.p.s., která za tyto finanční prostředky realizuje opravy vodních vrtů na etiopském venkově.