ÚvodProgramyStále s úsměvemŽIVOT 90 v první linii, Aktuální pomoc seniorům (nejen) v Praze

ŽIVOT 90 v první linii, Aktuální pomoc seniorům (nejen) v Praze

Stále s úsměvem | Archiv článků

3. dubna 2020

Situace s koronavirem a omezeními, která se bohužel nejvíce dotýkají seniorů, postavily ŽIVOT 90 do nové role. V pátek 13. března se ŽIVOT 90 stal koordinátorem pomoci pražským seniorům. V našem seniorském programu Stále s úsměvem se s touto organizací setkáváme již několik let.

Jak aktuálně žije a pomáhá ŽIVOT 90?

„Společně s Magistrátem hl. m. Prahy jsme zřídili Koordinační centrum pomoci seniorůma zřídili novou bezplatnou krizovou linku 800 160 166, do níž se přesunuli naši pracovníci asistenčních služeb z Tísňové péče a Senior telefonu. Na linku se nyní obracejí senioři či jejich blízcí se svými potřebami a dotazy,“ říká Mgr. Dagmar Sladká ze ŽIVOTa 90.

ŽIVOT 90 a pražský magistrát společně také vytvořili platformu pro koordinovanou pomoc dobrovolníků. Ta koordinuje a propojuje potřeby pražských seniorů s možnostmi a preferencemi dobrovolníků.

V rámci Senior telefonu jsme nově také spustili Chatové poradenství. To slouží všem, kteří se vlivem izolace, odloučení od svých blízkých apod. ocitli v tíživé situaci či psychické tísni, kterou neumí zvládat a potřebují poradit a morálně podpořit. V aktuální situaci, kdy se seniorům doporučuje nevycházet ze svých domovů, se právě služby jako je Tísňová péče a krizová linka Senior telefon ukazují jako klíčové a naprosto nezbytné. A právě díky zkušenostem v poskytování těchto služeb byl ŽIVOT 90 ustaven koordinátorem pomoci,“ dodává Dagmar Sladká. 

Zajištění všech uvedených non-stop krizových a intervenčních služeb aktuálně výrazně navyšuje finanční náklady celé organizace. K tomu, aby všechny služby v tomto rozsahu dokázal a rychle zajistit a finančně pokrýt, zahájila dárcovskou výzvu na darujme.cz. Veřejnost se tak může spolupodílet na fungování rozšířeného spektra a posílení služeb pro seniory.

„Jsme rádi, že v těchto dnech mohla skupina Veolia prostřednictvím našeho nadačního fondu pomoci. Díky iniciativě Pražských vodovodů a kanalizací, a.s., získala organizace dodávku dezinfekce a zapojením společnosti Veolia Česká republika, a.s., také ochranné štíty pro personál. Obojí je pro práci v terénu nezbytně třeba,“ doplňuje Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.

 

Krátce k naší spolupráci s organizací ŽIVOT 90

V Divadle u Valšů a v dalších prostorách Domu Portus, kde organizace sídlí, jsme před čtvrt rokem křtili knížku Aktivní gerontologie aneb Jak stárnout dobře, jejímž kmotrem byl zakladatel ŽIVOTA 90 Mgr. Jan Lorman, a pořádali tematický workshop. Opakovaně jsme podpořili konference Stáří spojuje pořádané každoročně Gerontologickým institutem Života 90. Naposledy jsme před nedávnem poskytli individuální pomoc třem klientům služby Tísňová péče, kteří se nacházeli v obzvlášť tíživé situaci a domácích podmínkách. Naše dary a osobní angažovanost pracovníků této služby ji pomohly zmírnit.