ÚvodProgramyStále s úsměvemVideoOhlédnutí za adventním programovým dnem Stále s úsměvem

Ohlédnutí za adventním programovým dnem Stále s úsměvem

Video | Stále s úsměvem | Archiv článků

12. prosince 2019

První zprávu o slavnostním křtu monografie Aktivní gerontologie aneb Jak stárnout dobře i o celém našem programovém dnu jsme vám přinesli minulý týden.

Jsme rádi, že ji dnes můžeme doplnit několika pestrými dárky.

DÁREK PRVNÍ:

Jakési myšlenkové shrnutí k některým tématům, kterým se monografie i navazující workshop věnoval.

doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., k tomu, jak stárneme a raději polykáme x různých prášků a preparátů, než abychom zařadili do života pohyb a odlehčili stravu:

Člověk investuje cokoliv, aby se vyléčil, ale neudělá nic pro to, aby neonemocněl. To se týká i projevů stárnutí.

Mgr. Daniela Brůhová, moderátorka Programového dne, k odpolednímu workshopu na téma podpora domácích -rodinných pečujících:

Naše skupina byla velmi pestrá. Začínali jsme tím, jak se klienti na linkách pomoci ptají na zdravotně sociální problematiku. Především různé dávky, na co mají nárok atd., až jsme obloukem došli k tomu, že neméně cenné jako je hmotné zajištění, je i porozumění, čas na druhého, obyčejné objetí. To chybí nejen těm, o které je pečováno, ale i pečujícím.

Z toho vyplynula i naše závěrečná věta: Bez péče o pečující nelze pečovat.

Mgr. Kateřina Macháčová, Ph.D., o tématu aktivního stárnutí a k odpolednímu workshopu zaměřenému na aktivity pro seniory:

Aktivní stárnutí bez aktivního přístupu každého z nás je jen prázdným pojmem.

Pohyb je důležitý v každém období našeho života, ovšem s přibývajícími léty jeho význam ještě narůstá. Pak už to není "jen" o výkonech nebo dobrém pocitu, ale o zajištění soběstačnosti a schopnosti dělat věci, které nás naplňují a přináší do života radost. Ať už je to cokoliv - od kreativních činností přes výlety či jiné společenské aktivity po čas strávený s vnoučaty. Navíc pohyb je jedna z možností, jak pozitivně ovlivňovat kognitivní a duševní stav.

Na workshopu jsme se dostali k nejrůznějším možnostem, jak zlepšit kvalitu života seniorů. Ukázalo se, že s trochou vůle a kreativity lze nalézt způsob, jak zapojit opravdu každého bez ohledu na zdravotní či funkční stav, a že se to z dlouhodobého hlediska vyplatí. Navíc radost z aktivně stráveného času je nakažlivá a pozitivně působí na všechny přítomné.

A ještě MUDr. Michaela Lízlerová, šéfredaktorka odborných titulů Medical Services, Mladá fronta a.s., a její reflexe ke knize Aktivní gerontologie:

Tohle je kniha, na kterou nezapomenu a budu na celý její vznik ráda vzpomínat. Jsem opravdu pyšná, že jsme dali prostor tématu aktivního přístupu k vlastnímu stáří. Jsem ráda, že jsem poznala doc. Holmerovou a Mgr. Macháčovou. Obě pracovaly s velkým osobním nasazením a bylo vždy vidět, že jim na výsledné podobě knihy velmi záleží.   

 

DÁREK DRUHÝ:

Aby si účastníci programového dne odnesli kromě pokřtěné monografie ještě další inspiraci, připravili jsme pro ně a další případné zájemce (na vyžádání) všechny prezentace z dopoledního i z odpoledních workshopů.   

 

DÁREK TŘETÍ:

A nakonec se přeneseme v čase. Zveme vás, tentokrát virtuálně, na křest monografie. Ať je i náš krátký videozáznam inspirativní a přiblíží vám všem jeho skvělou atmosféru.