ÚvodProgramyStále s úsměvemSenioři píší Wikipedii i v době pandemie

Senioři píší Wikipedii i v době pandemie

Stále s úsměvem

2. června 2020

Senioři píší Wikipedii i v době pandemie, znovu se budou moci opět setkat v červnu. Senioři mohou nabídnout bohaté znalosti a zkušenosti, mají relativně dost času a rádi se setkávají. Přesně tyto jejich kvality vedly v roce 2013 ke vzniku projektu Senioři píší Wikipedii

Od té doby senioři na společných workshopech i z domova vytvořili a upravili tisíce nových hesel na největší internetové encyklopedii. Projekt provozovaný spolkem Wikimedia Česká republika je ve světě unikátní a opakovaně inspiruje neziskové organizace z různých zemí. Nadační fond Veolia projekt podporuje v rámci svého programu Stále s úsměvem, který je významně zaměřen na aktivní život seniorů a jejich zdravý životní styl.

„Spojení seniorů a Wikipedie je asi poněkud nečekané. Existuje stereotyp, že senioři nerozumí počítačům, a Wikipedie je ten nový počítačový svět, v němž všechno ovládají mladí. Projekt ale funguje skvěle. Senioři tvoří nové články, vyráží do terénu, pořizují snímky…,“ popisuje Vojtěch Veselý, lektor a administrátor projektu.

Senioři předávají vědomosti a cítí se užiteční

Hlavní náplní projektu jsou pravidelné offline kurzy pro začátečníky a také navazující Wikikluby - společná setkání v několika městech, která pomáhají nejen seniorům, aby zůstali aktivní v editaci encyklopedie. „Chceme vytvořit prostor, kde účastníci kurzů mohou předávat své vědomosti mladší generaci, učit se novým dovednostem, navazovat nové kontakty, zúročit své vědomosti i dovednosti a cítit se stále užitečnými,“ upřesňuje poslání projektu Lucie Schubert, manažerka vzdělávacích aktivit ve Wikimedia ČR.

Projekt je v celosvětovém měřítku unikátní svým rozsahem a stabilitou. V současnosti ho v obdobné podobě realizují snad pouze v Izraeli. Od počátku kurzy prošlo už přes 500 seniorů a z několika se dokonce stali lektoři. „Zejména v oblasti vzdělávacích programů sloužíme jako inspirace a máme v ní specifické know-how. Podobné aktivity se seniory měly v minulých letech také v Řecku, Ázerbájdžánu, Itálii a Španělsku,“ vyjmenovává Lucie Schubert.

Během krize se konají setkání jen po síti

Setkávání však v březnu přerušila pandemie koronaviru. Pandemie a preventivní opatření nás zastihla v rozletu aktivit letního semestru. Ač Wikipedie je hodně vázána na online svět, pro naší cílovou skupinu jsou klíčové právě offline kurzy pro menší počet účastníků, se zkušeným lektorem a další podporou,“ říká Lucie Schubert. Jeden kurz nyní běží v online verzi ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Elpida, podařilo se také poměrně brzy rozjet online Wikiklub, pravidelně každou středu. Senioři tak mají plnou podporu, aby pokračovali v tvorbě. „Většina se už nicméně těší, až se zase budeme moci setkat osobně. Obnovení pražského Wikiklubu plánujeme ve spolupráci s  Městskou knihovnou Praha od 9. června, většina prezenčních kurzů se vrátí až po skončení léta..., “ dodává Lucie Schubert

Nadační fond Veolia podporuje ojedinělý projekt Senioři píší Wikipedii už od roku 2017, protože zcela souzní s myšlenkou nadačního programu Stále s úsměvem. Wikimedia skrze něj seniory vzdělává, podporuje je v aktivním zapojení do společnosti a přispívá k propojování generací,“ hodnotí spolupráci Blanka Šrámková, projektová manažerka nadačního fondu.

Více o tomto projektu i o celé činnosti spolku Wikimedia Česká republika si můžete přečíst v našich dvou rozhovorech – Jak senioři v Česku píší Wikipedii s paní Lucií Schubert a pak také rozhovor s účastnicí kurzů pro seniory nazvaný Jak wikipedistka Daniela Opatrná uctila památku svého prastrýce.

Brno-MZK-Senioři-píší-Wikipedii-březen2019c