ÚvodProgramyStále s úsměvemMoudrá Sovička pomáhá seniorům online

Moudrá Sovička pomáhá seniorům online

Stále s úsměvem | Archiv článků

8. dubna 2020

Horkou novinkou spolku Moudrá Sovička v době nouzového stavu jsou online semináře a online individuální poradenství pro seniory zaměřené na uživatelské dovednosti pro práci s chytrými mobily, tablety, PC a notebooky. Na Zelený čtvrtek 9. dubna představí předseda spolku Ing. Tomáš Hubálek Moudrou Sovičku divákům České televize ve 13,30 hod. v pořadu Sama doma.

„Náš spolek aktuálně nabízí seniorům krátké semináře SPOJENI NA DÁLKU a individuální poradenství HODINOVÝ AJŤÁK NA DÁLKU. Reagujeme na stávající situaci, kdy se nemůžeme se seniory setkávat osobně a pomáhat jim s lepším využíváním informačních a komunikačních technologií,“ představuje předseda spolku Tomáš Hubálek, jak organizace rychle zareagovala na současnou situaci.

Semináře jsou příležitostí pro všechny, kdo se chtějí i přesto, že to není možné prezenčně, učit lépe využívat možností, které technologie a s nimi spojené služby (vyhledávání na internetu, e-mail, bezpečnost, vzdálená pomoc, apod.) nabízejí.  

Každý seminář je určen pro 5 účastníků, a to buď (1) uživatele PC a notebooků, anebo (2) uživatele tabletů a chytrých telefonů. Všichni musí mít k dispozici zařízení, které umožňuje připojení k internetu, mikrofon a reproduktory (sluchátka s mikrofonem). Témata jsou zvolena podle aktuální potřeby nebo přání účastníků. Důležitým tématem je také ukázat zájemcům, jak si nastavit jejich konkrétní zařízení, aby jim dobře fungovalo SPOJENÍ NA DÁLKU.  

200408_seminaronline_finalVíce informací o obou novinkách i o tom, jak se dostat do online spojení s Moudrou Sovičkou je v aktuálním letáku určenému organizacím, s nimiž náš nadační fond spolupracuje v programu pro seniory. „Výhodou pro online spojení - zejména v dnešní době - je, že nám senioři mohou zavolat odkudkoliv. My se spojíme s plochou či monitorem jejich počítače, tabletu, chytrého telefonu a pomůžeme jim vyřešit to, co potřebují i bez osobního setkání,“ dodává Tomáš Hubálek.

Spolek Moudrá Sovička je dlouhodobým partnerem Nadačního fondu Veolia v programu Stále s úsměvem. Spolupráci s Moudrou Sovičkou jsme zahájili v roce 2015, krátce po vzniku spolku, a v zahájení našeho programu Stále s úsměvem. Pro letošní rok jsme opět podpořili standardní a úspěšné aktivity spolku – Hodinového ajťáka a kurzy Jak na chytrý telefon, tablet a počítač v prezenční formě.

Novinkou chystanou na květen mělo být zahájení činnosti Mobilního komunitního centra pro seniory. Užitkový automobil s vestavbou učebny pro 6 zájemců a lektora bude zajíždět se svou nabídkou za seniory přímo do obcí a organizací, které o tyto služby a edukační aktivity pro seniory projeví zájem.

Společně s Moudrou Sovičkou teď věříme, že na podzim už to bude reálné. Velice jsme uvítali, že mezi těmi, kdo rychle a konstruktivně zareagovali na zcela nečekanou situaci, byl i Tomáš Hubálek. Edukace na dálku i pro aktivní seniory je skvělým řešením zejména v době, kdy normální život - i kontakty mezi lidmi v rodinách - jsou značně omezeny,“ hodnotí situaci a aktuální novinku PhDr. Blanka Šrámková, projektová manažerka NF Veolia.

S úsměvem Blanka Šrámková dodává: „V okruhu spolupracovníků našeho seniorského programu nebyl Tomáš jediný. Mgr. Kateřina Macháčová, Ph.D. zahájila projektem Opatření proti opatřením, který vznikl v reakci na současnou situaci. Jde o ucelený koncept ,pohybu pro život´ na doma! Projekt podpořilo Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče při FHS UK a NF Veolia. Moudrá Sovička s ním začala seznamovat seniory na svých seminářích. Účastníci si můžou na závěr dokonce s Kateřinou zacvičit online.“

Rozhovor s Tomášem Hubálkem v pořadu Sama doma ze dne 9. dubna 2020 můžete zhlédnout přímo na stránkách České televize.