ÚvodProgramyStále s úsměvemMobilní centrum pro seniory - unikátní partnerský projekt Nadačního fondu Veolia

Mobilní centrum pro seniory - unikátní partnerský projekt Nadačního fondu Veolia

Stále s úsměvem | Archiv článků

10. listopadu 2020

Se spolkem Moudrá Sovička, který pomáhá starším lidem s kvalitním a bezpečným využíváním digitálních technologií, spolupracujeme v nadačním programu Stále s úsměvem už šest let. Horkou letošní novinkou našeho partnerství je nové jedinečné edukační centrum. Zveme Vás k rozhovoru s Tomášem Hubálkem, zakladatelem a předsedou spolku.

„Máme velkou radost, že se podařilo takový projekt nastartovat i přes letošní mimořádnou situaci, “ řekl na úvod Tomáš Hubálek.

Co si pod Mobilním centrem pro seniory (MCS) mohou zájemci představit? Jak vlastně ta horká novinka Moudré Sovičky funguje?

Krátce řečeno Mobilní komunikační centrum je pojízdná učebna pro informační a komunikační technologie. Představte si, že se domluvíme třeba s obecním úřadem v malé obci, nebo s místní knihovnou, neziskovkou pomáhající seniorům a přijedeme sem s naší učebnou zabudovanou do užitkového automobilu (Peugeot Boxer). Vejde se do ní celkem pět účastníků, včetně lektora. V tomto obsazení ji využíváme pro krátké cca dvouhodinové semináře. Druhou variantou je naše služba individuálního poradenství Hodinový ajťák, tedy pomoc jednotlivcům, případně dvojicím. Na seminářích nejčastěji probíráme připojení k internetu, fotografování, sdílení fotek, jak komunikovat na dálku s rodinou, přáteli, institucemi, jak se bezpečně pohybovat a vyhledávat na internetu. Dalšími oblíbenými aplikacemi jsou mapy, jízdní řády, záchranka a taky věrnostní karty. Zájem je i o funkci hlasového záznamu ve službě Whatsapp. Úplnou novinkou je nadšení pro službu aplikaci fotky Google, která umí rozpoznávat objekty na fotkách.

Jak Vás vůbec napadl projekt MCS? Nějaký vzor ze zahraničí… někde jste to viděl?

To vůbec ne, žádný import v tom není. Nápad vznikl díky partnerství a podpoře Nadačního fondu Veolia, který nám po dobu naší více než pětileté spolupráce umožnil podívat se i do menších obcí a řady organizací podporujících seniory v různých regionech. Ne vždy a všude byly pro naše digitální vzdělávání seniorů dobré technické podmínky a zázemí. A tak nás napadlo takové prostředí si tam přivézt. Od nápadu k realizaci nám nakonec díky společnému nasazení a Blanky Šrámkové, programové manažerky Nadačního fondu Veolia, stačil „jenom“ rok!

Když se někde objevíme, vzbuzujeme překvapení, někdy i údiv a úsměv, často velký zájem kolemjdoucích, zkrátka jsme atrakcí. Být atrakcí by ale bylo málo. Naše ambice jsou opravdovější a cíle vyšší. Chceme pomáhat seniorům, aby jim technologie stále víc pomáhaly v každodenním životě, a taky chceme přispívat k tomu, aby se pozitivně proměňoval pohled ostatních generací na generace seniorů.

O tom, jaké jsou plány Moudré Sovičky na nejbližší roky, brzy přineseme více informací v pokračování rozhovoru s Tomášem Hubálkem.