ÚvodProgramyStále s úsměvemAktivní pohyb (nejen) seniorů i v době pandemie nového koronaviru

Aktivní pohyb (nejen) seniorů i v době pandemie nového koronaviru

Stále s úsměvem | Archiv článků

21. března 2020

„Pohyb je důležitý v každém období našeho života, ovšem s přibývajícími léty jeho význam ještě narůstá. Pak už to není "jen" o výkonech nebo dobrém pocitu, ale o zajištění soběstačnosti a schopnosti dělat věci, které nás naplňují a přináší do života radost,“ říká Mgr. Kateřina Macháčová, Ph.D., z Fakulty humanitních studií UK a nabízí, jak na to i v této době, kdy jsou možnosti našich pohybových aktivit značně omezeny.

Zacvičit si s ní můžeme my všichni. Ať už aktuálně pracujeme z domova, pečujeme o děti, které nechodí do školy, nebo se domů vracíme z práce vykonávané v současných mimořádných podmínkách anebo jsme v důchodu, a neměli bychom prakticky vůbec nikam vycházet.    

Koncept cvičení PERMANENTOKateřina založila a vede iniciativu Pohyb pro život, jejímž cílem je podporovat aktivní životní styl a přispívat tak k prodlužování života ve zdraví. Vytvořila koncept cvičení Permanento, který vám nyní můžeme doporučit. Kateřina dlouhodobě zastává pravidelné cvičení doma, a proto je součástí cvičení mobilní aplikace, jejíž nejdůležitější část je zdarma. Zde najdete více informací a odkaz ke stažení. V neděli 22. 3. dopoledne kolem 9,40 hod. bude Kateřina hostem České televize (program ČT24) a promluví na téma pohybu (nejen) seniorů v domácím prostředí. Malou ochutnávku cvičení můžete vyzkoušet hned. Tato krátká sestava je vhodná pro kohokoliv včetně všech sedících v home-office za počítačem. Trochu se protáhnout a ulevit si se určitě vyplatí ;)

Zkuste i novou antistresovou sestavu zaměřenou na dýchání a protažení - kombinace na uvolnění od stresu, strachu, nejistoty.

Nadační fond Veolia zahájil spolupráci s Kateřinou Macháčovou v minulém roce nad přípravou odborné monografie Aktivní gerontologie aneb jak stárnout dobře, jejíž vydání jsme podpořili. Kateřina je spolueditorkou i spoluautorkou této publikace.

V letošním roce na ni chceme navázat také prostřednictvím podpory aktivit spolku Moudrá Sovička, který je partnerem našeho nadačního programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život se zaměřením na podporu uživatelských dovedností v oblasti informačních a komunikačních technologií. Senioři účastnící se vzdělávacích aktivit spolku budou v rámci osvojování uživatelských dovedností seznamováni také s tím, jak si stáhnout a používat aplikaci na cvičení Permanento.

V současné době nemohou být plánované aktivity - kurzy, individuální poradenství i nový projekt Mobilního komunitního ICT centra -  zahájeny, resp. standardně poskytovány v přímém osobním kontaktu. Populární individuální poradenství Hodinový ajťák je řešeno prostřednictvím e-mailů, skype, whatsappu, telefonu.  Podmínky pro poradenství by mohlo výrazně zlepšit vydání speciální licence pro Team Viewer (Optimalizovaný modul pro okamžitou podporu vzdáleného počítače, tablet, chytrého telefonu), na kterou předseda spolku Ing. Tomáš Hubálek aktuálně čeká. 

LS1_5361 LS1_5342

Mgr. Kateřina Macháčová, Ph.D. se vědecky zabývá problematikou pohybu, tělesné zdatnosti a mobility již více než 15 let, a to zejména u seniorů, včetně těch v pokročilém věku. Působila a působí v akademickém prostředí na Univerzitě Karově (dříve na FTVS, aktuálně na FHS), pracovala také na Wyane State University v USA. Je ředitelkou International Longevity Centre za Česko republiku. V rámci Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče při FHS UK se věnuje výzkumu v oblasti aktivního a zdravého stárnutí.