ÚvodProgramySTARTérŠupinka – hravá škola plavání

Šupinka – hravá škola plavání

STARTér | Archiv článků

17. února 2022

Rádi bychom vám podrobněji představili vítěze video soutěže Jdi svou vlastní cestou 2021 - Plaveckou školu Šupinka, která zahájila svou činnost v červenci 2021. Šupinka navázala na dlouholetou tradici plavání v aquaparku Kravaře. Poskytuje kurzy plavání kojenců a batolat, odpolední kroužky plavání pro děti do 12 let, individuální výuku plavání i výuku plavání žáků základních a mateřských škol.

 

Majitelkám Plavecké školy Šupinka paní Markétě Bartošové a Radce Malchárkové jsme položili několik otázek. O jejich odpovědi se rádi podělíme v následujících řádcích.

Při pohledu na vaše životopisy nic nenaznačuje, proč jste si pro podnikání vybraly právě plavání? Co vás vedlo ke zřízení plavecké školy? Cítíte se jako ryby ve vodě?

Markéta:

Asi ano :-) Mě k plavání přivedly děti. S oběma jsem začínala plavat v půl roce jejich života. Protože nás plavání bavilo, pokračovaly jsme dalšími a dalšími kurzy a děti vlastně plavou dodnes. Majitelka plavecké školy, kterou jsme s dětmi navštěvovaly, mě pak oslovila s nabídkou, zda bych u ní nechtěla působit jako instruktorka plavání. Nabídka mě nadchla, a tak jsem na sobě začala pracovat, naučila se správně plavat a dále se vzdělávala. Shodou okolností to byla právě nynější kolegyně Radka, kdo mě tehdy učil plavat. Práce mě bavila. Pak ale přišel covid, zavřely se bazény a po nějaké době plavecká škola, v níž jsme působily, ukončila svou činnost. My jsme se ale s Radkou rozhodly to tak nenechat a v Kravařích jsme založily vlastní plaveckou školu.

Radka:

Mě plavání provází celý můj život. Vždy jsem snila, že jednou budu mít svou plaveckou školu, kde mohu předat to, co mě naučili. Svou plaveckou dráhu jsem začala v Opavě v KPSOp pod vedením trenéra Vladimíra Rypla, který se zapsal nesmazatelně do dějin plavání v Opavě a skončila v USK Praha. Mým největším osobním plaveckým úspěchem je sice páté místo na mistrovství ČR, ale to, že mohu mít plaveckou školu a naučit obrovské množství lidí základům plavání, je mnohem více. Myšlenka na vlastní plaveckou školu vznikla velice rychle na základě okolností, jak je již popsala kolegyně Markéta. Jelikož mám veškeré potřebné kvalifikace pro provoz plavecké školy a chuť investovat do ní svůj volný čas a zároveň pracuji jako vedoucí učitelka v MŠ, potřebovala jsem kolegyni, se kterou si práci rozdělíme a která bude zároveň velice schopnou instruktorkou a manažerkou. A tu jsem našla v Markétě.

Covidová doba moc nepřeje podnikání v oblasti volnočasových aktivit. Pociťujete nedostatek klientů? Jak covid ovlivnil vaše podnikání?

Určitě ano. Nejznatelnější pokles klientů evidujeme v kojeneckém a batolecím plavání, kdy kvůli přísným podmínkám byl znemožněn vstup do aquaparku řadě rodičů dětí. V současné době tak máme toto plavání v hodně úsporném režimu. Teď to ale vypadá, že se blýská na lepší časy, z čehož máme ohromnou radost!

V úvodu článku jsme vás představili jako vítěze video soutěže Jdi svou vlastní cestou 2021. Je pro vás tato výhra cenná a jak zpětně hodnotíte spolupráci s Nadačním fondem Veolia?

Výhry si velmi ceníme. V nic takového jsme nedoufaly a byly jsem z výsledku hodně překvapené. Nepochybujeme o tom, že za ni vděčíme nejen hlasům od našich rodin, ale zejména hlasům od našich klientů, čehož si velice vážíme a jsme moc rády, že naše práce má smysl. Spolupráce s Nadačním fondem Veolia byla opravdu skvělá. Ze začátku jsme se bály velké administrativy. Vlastně vše ohledně podnikání a vedení plavecké školy je pro nás něco zcela nové. Ale obavy se ukázaly být zcela liché. Se vším nám pracovníci Nadačního fondu Veolia pomohli a všichni na nás byli moc milí. Díky Veolii jsme mohli včas nakoupit potřebné plavecké pomůcky a zahájit činnost.

Máte v plánu ještě nějaký posun ve vašem podnikání? Chystáte něco nového?

Plavecká škola Šupinka_2Plánů a nápadů máme spousty a některé si ještě necháme jen pro sebe. V současné době se nám s aquaparkem Kravaře daří blíže spolupracovat a pořádáme pro veřejnost různé akce jakými bylo například Silvestrovské plavání či Honba za pokladem a už teď máme naplánováno několik dalších. Zároveň chystáme i nové kurzy, jakými jsou například kurzy mermaidingu, minikurz plavání přes jarní prázdniny či speciální kurz plavání pro děti, které se bojí vody.

 

Plavecké škole Šupinka přejeme mnoho podnikatelských úspěchů a spokojených plaváčků.

Nadační fond Veolia podpořil podnikatelský nápad paní Malchárkové a Bartošové z programu STARTér, Věř si a podnikej! Pokud také máte v plánu zařídit si vlastní firmu nebo budete-li rozšiřovat řady zaměstnanců, využijte svou šanci a zažádejte o příspěvek z našeho programu.

Plavecká škola Šupinka_1

Plavecká škola Šupinka_4