ÚvodProgramySTARTérPředstavujeme tkalcovskou dílnu Fénix ze Studénky u Nového Jičína

Představujeme tkalcovskou dílnu Fénix ze Studénky u Nového Jičína

STARTér

25. července 2022

Podnikatelka Veronika Ficová si pro své živobytí vybrala řemeslo, které je s mírnou nadsázkou staré jako samo lidstvo a které v Česku ovládá jen velmi malá skupina lidí. Paní Ficová po ukončení mateřské dovolené absolvovala rekvalifikační kurz Ruční tkadlec při Tkalcovském muzeu Trutnov a v letošním roce zřídila malou tkalcovskou dílnu ve městě Studénka v okrese Nový Jičín.

Paní Ficová nás zaměřením své živnosti hodně zaujala, a tak jsme jí položili několik otázek.

Kde vznikl nápad zabývat se ručním tkaním a co Vás vedlo k výběru tohoto tradičního řemesla?

Ke tkaní jsem se dostala díky mé kamarádce, která v době, kdy jsme se začaly navštěvovat, sama tkala. Zaujalo mne to natolik, že jsem se rozhodla se to také naučit, a přihlásila jsem se na kurz Základů ručního tkaní do tkalcovského muzea v Trutnově.

Na jakou oblast se momentálně Vaše tvorba zaměřuje? Co nyní vyrábíte?

Má tvorba se převážně zaměřuje na šátky na nošení dětí, ale ráda ji prokládám i menšími projekty jako jsou šály, plédy, různá prostírání. Prostě cokoliv, co si kdo navrhne.

Víme, že jste maminkou čtyř dětí. Jak se Vám daří skloubit rodinný a pracovní život? Přece jenom je ruční výroba časově velmi náročná.

Ano, jsem maminkou 4 dětí. Někdy je to hodně náročné a časově to nejde tak, jak by si člověk představoval, ale myslím si, že to k ruční výrobě tak nějak patří. Nejvíce času zaberou přípravy, samotné tkaní už je "brnkačka". Ale naštěstí děti jsou šikovné a když je potřeba, tak se o sebe postarají. Dílničku mám doma, tak jsem vždy při ruce, když se něco děje.

Kdo jsou Vaši zákazníci a kde si můžeme Vaše produkty koupit?

Drtivou většina mých zákazníků tvoří maminky miminek, které si u mě objednávají přímo podle svých představ svůj vysněný šátek na nošení dětí. Momentálně většina mých prací a kontakt na mě se nachází na facebooku, ale mám i internetové stránky www.tkanifenix.cz, kde postupně vznikne i e-shop. Tam bych ráda přidávala i ty menší výrobky jako šály, prostírání atd. 

Nadační fond Veolia podpořil paní Ficovou v letošním roce v začátcích jejího podnikání. Nadační příspěvek bude využit na nákup stolního tkalcovského stavu a vyšívacího stroje.

Chcete si přečíst další příběhy z našich podpořených projektů?

Fénix_3