ÚvodProgramySTARTérPozdrav z Dílny U beránka

Pozdrav z Dílny U beránka

STARTér | Archiv článků

20. května 2021

Máme nesmírnou radost, že vás prostřednictvím tohoto článku můžeme informovat o zdárném pokračování projektu Dílna U beránka, kterou Nadační fond Veolia podpořil již v loňském roce, a kterému se i přes nepříznivou situaci v souvislosti s pandemií Covid-19 daří nadále rozvíjet.

Dílna U beránka a její zaměstnanciPaní Žitníková zřídila v roce 2020 malý sociální podnik, ve kterém zaměstnává osoby zdravotně znevýhodněné, primárně se zaměřuje na zpracování ovčí vlny, ze které společně se zaměstnanci vyrábí předměty s certifikací Beskydy originální produkt.

V rámci udělení této regionální značky obhájila paní Žitníková, jako vůbec první v České republice, i zážitek s názvem "Mobilní salaš". Ten umožňuje dovést přímo k zájemci živé ovečky a provést ukázku ručního stříhání.

Paní Žitníková je nesmírně ráda, že se situace související s pandemií Covid-19 již zlepšuje a znovu může poskytovat programy pro školy a školky přímo na farmě, případně zajíždět k seniorům a těžce hendikepovaným.

V nabídce jsou též individuální kurzy s ukázkou zpracování vlny od ostříhání až po finální produkt. V současné době také zahájila tisk vlastních autorských knížek. Ta první s názvem Příběhy pastýřky právě vychází. V dílně taktéž vyrábí originální kalendáře a upomínkové předměty.


Palackého potokDalší oblastí, do které se paní Žitníková pustila, je záchrana remízku podél Palackého potůčku nedaleko Bludovic u Nového Jičína. Jedná se o kouzelné místo, které bylo zasaženo nešetrnou těžbou dřeva. Společně se svou rodinou, zaměstnanci a přáteli cyklisty remízek vyčistila a upravila tak, aby se znovu stal místem odpočinku pro rodiny s dětmi či místem, kam zajet na výlet na kolech nebo na procházku.

Při úklidu dřevní hmoty, kterou zde původní majitel zanechal jako odpad, se paní Žitníková rozhodla tyto větve nevyhazovat, ale zpracovat pomocí štěpkovače na topivo do své dílničky.

Právě díky mobilnímu štěpkovači, který si paní Žitníková pořídila z nadačního příspěvku z našeho programu STARTér, Věř si a podnikej!, budou mít všichni zaměstnanci potřebný tepelný komfort a práce jim půjde pěkně od ruky.

Paní Žitníková a její ovečky