ÚvodProgramySTARTérOriginální podnikání z Kozlovic u Frýdku-Místku

Originální podnikání z Kozlovic u Frýdku-Místku

STARTér

25. října 2021

Je nám velkým potěšením podporovat projekty, které jsou něčím výjimečné a odlišují se. Proto jsme byli rádi, když se na nás obrátil pan Vladimír Trojáček z Kozlovic u Frýdku – Místku, jednatel firem Alu-Gro Pro s.r.o. a Rebuild-car s.r.o. Zaměření těchto firem se vymyká běžným řemeslným činnostem a zcela potvrzuje rčení „zlaté české ručičky“.

Rebuild-car je malou firmou na úplném začátku svého podnikání. Vyrábí kempinkové boxy do vozidel, které dokážou změnit osobní nebo dodávkové vozidlo během pár minut na vozidlo určené pro cestování – kempování. Pan Trojáček věřil své intuici a nebál se investovat nemalé finanční prostředky, a hlavně spoustu času, do výroby a zkoušení prototypů kempingových boxů.

Druhá firma Alu-Gro Pro prodává hliníkové profily ALUHOBBY, které se spojují bez pomocí svařování. Větší část těchto profilů si firma nechává lisovat z vlastních matric. Díky variabilitě těchto profilů vyrábí i výrobky jako jsou bytové klece pro zvířata, terária a odchovny v oblasti hobby. Zákazníci jejich profily nazývají „hliníkové lego“.

Za oběma firmami stojí tým nadšených a schopných lidí pod vedením pana Trojáčka, kterému jsme položili několik otázek. O jeho odpovědi se s vámi rádi podělíme.

Kde se zrodil nápad na výrobu lehkých hliníkových profilů?

Vše začalo úplně nevinně. Můj kamarád, který 25 let pracoval na manažerské pozici jedné banky, za mnou jednoho dne přišel a říká mi: „Padesát let není ještě tak moc. Zkusme nějaké to malé podnikání!‘‘  Začali jsme tedy v garáži u domu vyrábět skleníky, fóliovníky a voliéry z hliníkových profilů.  U voliér jsme až do nynějška zůstali, ale výrobu skleníků jsme opustili. Jelikož jsme chtěli vyrábět klece, ukázalo se, že budeme potřebovat i jiný typ než jen standardní profil. A jelikož profily i samostatně prodáváme, nakonec naši zákazníci sami přišli s nápadem na spojovací profil, který v nabídce chyběl.

Jsou činnosti obou firem nějak propojené?

Ano i ne. Každá z firem je samostatná. Každá má jiné výrobní téma. To, co je společné, je opět zaměření na oblast hobby. Nápad stavět vestavby do vozidel také začal úplně nevinně. Mám tři děti. Tak jako téměř každá rodina rádi cestujeme. A proto myšlenka postavit si postel na spaní do vozidla byla na místě. A z čeho jiného než z hliníku? Systém Aluhobby k tomu přímo vybízel. Jenže se to nepovedlo napoprvé ani napočtvrté. Vše má svůj vývoj a vše je potřeba osobně vyzkoušet. Hliníková vestavba velmi dobře konkuruje vestavbám ze dřeva. A to nejen kvalitou materiálů, ale především nízkou hmotností. 

A proto odpověď na otázku, zda jsou nějak obě firmy propojené, zní ne. Ale Rebuild-Car s.r.o. nevyrobí své produkty bez profilů od AluGro-pro s.r.o. V dnešní době z našich profilů vyrábějí i jiní podnikatelé své vlastní výrobky, a to nejen z Česka, ale i ze Slovenska, Polska a dalších zemí.

Kdo jsou Vaši zákazníci a kde můžeme Vaše produkty nakoupit?

Jak už jsem uvedl, naši zákazníci jsou z oblasti hobby.

U firmy Rebuild-car s.r.o. jsou to zákazníci zaměření na cestování. Naše výrobky si lze objednat na internetových stránkách www.rebuild-car.cz

U firmy AluGro-Pro s.r.o. jsme zacíleni na chovatele a kutily. Naše výrobky si lze objednat na stránkách https://www.aluhobby.cz/

Covidová doba přeje tuzemskému cestování a chovu domácích mazlíčků. Byl to také jeden z důvodů, že se Vaše podnikání začalo ubírat tímto směrem?

Ano, covidová doba v našem případě opravdu byla, jak se lidově říká, vodou na náš mlýn. Ale ani my jsme nevěděli, co toto období přinese. A i my jsme se covidu báli. I nám hrozilo, že budeme muset firmu zavřít. O to těžší pak bylo, že objednávky stále narůstaly. A jelikož jsme malé a v podstatě začínající firmy, byl každý člověk ve firmě velmi důležitý. Bylo nutné se chránit a být pozorný. Dalo by se říct, že covidová doba nám pomohla, ale určitě bychom se obešli i bez tohoto nepříjemného období.

Oběma firmám přejeme hodně úspěchů a další originální podnikatelské nápady.

Nadační fond Veolia v letošním roce podpořil podnikání obou firem z programu STARTér, Věř si a podnikej! Máte-li také v úmyslu založit si vlastní firmu, nebo budete-li do té své přijímat nového kolegu / kolegyni, využijte svou šanci a zažádejte o příspěvek z našeho programu.

Rebuild-Car (6)

AluGro-Pro (9)