ÚvodProgramySTARTérHorakůže – kožené výrobky s příběhem

Horakůže – kožené výrobky s příběhem

STARTér

16. května 2022

Rádi bychom Vám představili rodinný podnikatelský příběh manželů Roberta a Alexandry Horákových, kteří vyrábí ručně šité kožené výrobky pod značkou Horakůže. Horákovi se kožené výrobě jako koníčku věnovali od doby, kdy se poznali a začali společně tvořit.

Až kurzy výroby kožené obuvi, které si dali jako dárek, a první domácí výroba kožené kabelky nastartovaly vizi o budoucím společném podnikání. Postavili společně srub, ve kterém bydlí, a kde mají i svůj ateliér. Pan Horák podnikání zahájil v říjnu 2019, v letošním roce se k němu naplno připojila i manželka Alexandra.

Manželům Horákovým jsme položili několik otázek a o jejich odpovědi se s vámi v tomto článku rádi podělíme.

Kde vznikl nápad vyrábět právě kožené výrobky a co vás vedlo k tomu, že jste se oba rozhodli v této oblasti podnikat?

Nápad vznikl náhodou, hledáním vysněné kabelky. Když jsem ji nemohla najít, Robert mi navrhl, ať koupíme kůži a zkusím ji ušít. Její výroba byla zpětně vzato komická, ale výsledek měl úspěch a nás nadchla práce s kůží jako materiálem, pro její možnosti a využitelnost, kterou nabízí. Ponořili jsme se do toho, každý svým způsobem, a tak vlastně pracujeme dodnes J. Robert hledal nářadí, materiály, vymýšlel design, já tvořila šablony, testovala, dívali jsme se na stovky videí a vyhodnocovali. Chodili jsme oba do práce, rekonstruovali a následně stavěli dům, ale oba jsme si užívali každou volnou chvíli, kterou jsme mohli věnovat práci s kůží. Nadchla nás natolik, že se postupně začala formovat vize o přechodu z manažerských pozic v korporátech k řemeslu. K práci jsme přistupovali s pokorou a museli jsme mít obrovské růžové brýle, které doplnila odvaha, motivace dělat v životě něco smysluplného a pracovitost. Dnes jsme za to všechno velmi vděční.

V čem jsou vaše výrobky z kůže originální?

020Během našeho učení a zdokonalování se, hledání inspirace a správných postupů jsme narazili na stovky tvůrců a výrobků z kůže. Od začátku jsme si nastavili, že kvalita a precizní provedení každého detailu na našem výrobku budou u nás vždy na prvním místě, i za cenu delšího času výroby a tím pádem vyšší ceny.  Proto jsme se rozhodli pro tradiční ruční šití sedlářským stehem, konkrétně francouzským a ne šicí stroj. Vždy se snažíme o dokonalý výrobek, ať už se jedná o opasek nebo kabelku, která trvá vyrobit klidně dva až tři týdny. Vše začíná výběrem prvotřídního materiálu a komponentů, použitím správného a kvalitního nářadí, nástrojů, technik a postupů. Takto vyrobený výrobek odráží přání zákazníka, naši spokojenost z perfektně odvedené práce a má trvalou hodnotu.

Nabízí se otázka, jestli se mezi Vámi neprojevuje ponorková nemoc? Přece jenom trávíte společně spoustu času.

Projevuje... Vše vyřeší dobrá sluchátka J A teď vážně, pracujeme spolu rádi, ale dokážeme se samozřejmě i pohádat. Důležité je se pak stejně rychle usmířit a respektovat vzájemné odlišnosti. Prožili jsme si spolu v životě už i těžší chvíle a víme, že většinou je to handrkování kvůli hloupostem zbytečné. Když si i pro práci vyberete někoho, na kom vám záleží, chcete, abyste se cítili dobře, měli jste kolem sebe pozitivní atmosféru a každý se cítil ceněn pro své kvality. 

Kdo jsou Vaši zákazníci a kde si můžeme Vaše produkty koupit?

014Naši zákazníci jsou konkrétní lidé i firmy, kteří hledají výrobky, které jsou zpracované podle jejich představ, funkční a krásné a které vydrží. Vše vyrábíme na zakázku, po upřesnění každé objednávky, ať už podle našich střihů, nebo úplně od nuly, podle představ zákazníka. Společně pak vybíráme kůži, nitě, kování, výrobky na přání personalizujeme ražbou iniciálů, textu nebo firemního loga. Většinu komunikace vyřešíme online nebo po telefonu, v případě složitější zakázky je na místě osobní schůzka u zákazníka nebo u nás v ateliéru. Aktuálně pracujeme i na nových webových stránkách a e-shopu, kde budou kromě kožených zápisníků a diářů k dispozici také řemínky na hodinky, peněženky, opasky, kabelky, aktovky a ostatní doplňky. Kdykoliv nás v případě zájmu můžete kontaktovat (www.horakuze.cz), rádi probereme vaše přání a naše možnosti a domluvíme se na dalším postupu. Každý zákazník je pro nás důležitý, ať už hledá výrobek pro sebe nebo milovanou osobu, nebo firma, která potřebuje desítky kusů pro své zaměstnance nebo obchodní partnery.

Nadační fond Veolia podpořil pana Horáka v začátcích jeho podnikání v roce 2019 a jeho manželku Alexandru v letošním roce. Nadační příspěvky byly využity na koupi ručního nářadí pro kožedělnou výrobu.

HoraKůže_1        HoraKůže_2          HoraKůže_3