ÚvodProgramySTARTérDílna radost

Dílna radost

STARTér

8. června 2016

V programu Podpora pracovních míst se často setkáváme se zajímavými lidmi a nevšedními životními příběhy. Dovolte, abychom vám dnes představili paní Jaroslavu Lukšovou.

Jaroslava Lukšová se jen tak lehce nechtěla smířit s osudem, který jí život přichystal. Život se jí obrátil zcela naruby, když zjistila, že jedno z jejich tří dětí je mentálně postižené.

Poté, co její syn Vojta absolvoval speciální a následně dvouletou praktickou školu, chtěla paní Jaroslava, aby se její syn i nadále rozvíjel: „Nechtěla jsem, aby jen seděl doma. Potřeboval sobě rovné partnery, prostředí, v kterém by mohl  nějak vynikat“.

V době, kdy její syn ještě navštěvoval školu, zřídila ve Frýdku – Místku Studio linie, v kterém mohou ženy i muži zdokonalovat své tělesné proporce a jehož zázemí následně využila k vybudování Denního stacionáře Linie radosti  pro mentálně a fyzicky hendikepované. Klienti stacionáře se zde učí českému jazyku a počtům a získávají praktické návyky jako vaření, praní, používání sušičky prádla nebo práci s počítačem.

V oblasti financování dennímu stacionáři výrazně pomohlo následné zřízení „chráněné dílny“ Dílna Radost. S vybavením chráněné dílny pomohl právě Nadační fond Veolia, na který se paní Lukšová obrátila již podruhé.

Dílna nově zaměstnává čtyři hendikepované osoby a ostatní klienti ze stacionáře jim pomáhají. Uplatnění na trhu práce přináší klientům radost a zvyšuje jejich sebevědomí. Věnují se zde výrobě drobných upomínkových předmětů od kosmetických taštiček přes polštáře a psí obojky až po dekorativní předměty a hračky pro děti. Součástí chráněné dílny je i malá tiskařská dílna, kde se provádí sublimační potisk triček či polštářů.

„Naštěstí je dost lidí, kteří chtějí udělat něco prospěšného, a tak si zboží objednají u nás, i když cenami nemůžeme konkurovat velkým firmám“.

Nabídka výrobků je ke zhlédnutí na www.dilnaradost.cz, a i vy můžete jejich zakoupením podpořit chod denního stacionáře.

 

DSC_0190