ÚvodProgramyMiNiGRANTY® VEOLIAZarytí dobrovolníci

Zarytí dobrovolníci

MiNiGRANTY® VEOLIA

21. února 2014

Jeden z obsahově méně typických projektů mezi MiNiGRANTY® VEOLIA byl realizován v roce 2013. Zkontrolován byl návštěvou ředitele nadačního fondu letos v únoru.

V Novém Jičíně funguje klub rodáků a přátel mnoho let. Jeho členové se schází prostorách Městské bašty, která sama o sobě na člověka dýchne historií. „Už při vstupu do prostor vyzdobených spoustou současných i historických fotografií a při tisknutí rukou se členy klubu, kteří se dobrovolně schází a společně vymýšlí a realizují desítky bezvadných nápadů a akcí, je vám zřejmé, že tady není nic problémem,“ usmívá se ředitel nadačního fondu.

Mezi rodáky se od založení klubu aktivně angažuje i pan František Holub, který pro „svůj“ klub získal MiNiGRANT® v hodnotě 25 000 Kč na vydání grafického listu u příležitosti oslav založení města Nový Jičín.

„Grafický list se opravdu povedl. Velmi se nám líbil již samotný záměr klubu rodáků obdarovat jím nejen významné hosty městských oslav, ale především desítky dobrovolníků, kteří v klubu, pro klub, s klubem, ve městě či pro město nezištně dlouhodobě pracují,“ shrnuje ředitel nadačního fondu.

Realizovaný grafický list obdrželo dosud 180 osob, mezi nimi např. realizátoři studánkové trasy a obnovy 11 studánek, kteří při tom odpracovali cca 600 hodin. Sám pan Holub si nad rámec své celoroční aktivní činnosti v klubu vzal na starost vznik samotného grafického listu: „V prvé řadě jsem zajistil autory návrhu a uměleckého rytce. Využil jsem probíhající filatelistické výstavy Jaroslava Tvrdoně ve Žďáru nad Sázavou a navštívil jsem ji. Viděl jsem tak několik desítek podobných rytin z různých měst vydaných k podobným příležitostem a získal jsem mnohem větší přehled. Hodně mi to pomohlo při výběru témat. Dohodl jsem podmínky zhotovení díla, absolvoval pracovní cesty, zajistil potřebné fotky, spolu s předsedou klubu jsem se podílel  na udělování listů i na administrativně-organizačních činnostech,“ vyjmenovává František Holub.

Setkání a kontrola vynaložených financí z uděleného MiNiGRANTU® dopadly podle očekávání - vše bylo perfektní. A tak byl  čas i na malý rozhovor o plánech nebo dosažených úspěších Klubu rodáků Nového Jičína. „Je to ohromující, jak zakladatelé klubu rodáků perfektně znají svůj kraj a jeho historii, i jak pečlivě potupně mapují či hledají stopy, jež jejich slavní předchůdci zanechali nejen v okolí města, ale doslova v celém světě. Chvílemi jsem si připadal trochu jako na zkoušce z dějin umění nebo dějepisu. Dokonce jsem si říkal, zda bych si neměl některé školní znalosti oprášit. Bylo to velmi milé a blahopřeji Novému Jičínu, že tu má tak pevnou základnu dobrovolníků, kteří městu pomáhají ze všech sil,“ uzavřel s úsměvem svou nadační návštěvu Honza Dolínek, ředitel nadačního fondu.