ÚvodProgramyMiNiGRANTY® VEOLIAVíte, jak se trénují záchranářští psi a komu pomáhají?

Víte, jak se trénují záchranářští psi a komu pomáhají?

MiNiGRANTY® VEOLIA

6. srpna 2021

Na toto téma jsme si povídali s Radmilou Dofkovou, členkou Záchranné brigády kynologů Moravskoslezského kraje (ZBK MSK). Nadační fond Veolia v rámci svého programu MiNiGRANTY letos poprvé finančně podpořil projekt a činnost této organizace, která se zabývá záchrannými pracemi pomocí speciálně vycvičených psů.

 

Krátce tedy tuto organizaci představíme. ZBK MSK je neziskovou organizací zaměřenou na výcvik a aktivní využití záchranných psů. V rámci své hlavní činnosti provádí vyhledání pohřešovaných osob, dětí a seniorů za pomocí speciálně vycvičených psů, a to v sutinách, ve volných i těžce prostupných terénech, štolách, vodních plochách, případně i na lavinovém poli.

Úzce spolupracují s Hasičským záchranným sborem ČR, Policií ČR, Vodní záchrannou službou, Czech SAR Teamem a ostatními složkami integrovaného záchranného systému. Kontaktovat je může s prosbou o pomoc při pohřešování blízké osoby jakákoliv soukromá osoba.

Velmi rádi přivítají mezi sebe každého vážného zájemce s jeho čtyřnohým kamarádem, který se chce věnovat záchranné kynologii (více na www.zbkmsk.cz).

Paní Radce jsme položili pár zvědavých otázek.

Jaký typ nebo plemeno psa je vhodný pro tuto činnost?

Na plemeni nezáleží, záchranářský výcvik mohou dělat různá plemena psů včetně kříženců. Je ale dobré, aby psi byli vyrovnaní v povaze, ochotní pracovat s člověkem, dobře motivovaní na práci. Nejsou ideální úplně malí pejsci, ani úplně obří plemena, ale výjimky se určitě najdou.

Jak často trénujete?

Tréninky samotného hledání většinou probíhají 1x týdně, ale jezdíme i na týdenní tréninkové kempy po celé ČR i do zahraničí. K tomu ale je třeba se vzdělávat i v poslušnosti a ovladatelnosti pejsků, psovodi pak musí zvládnout práci s mapou, GPS, slaňování a spoustu dalších dovedností.

Už jste někoho ztraceného hledali?

Ano, i já a naši členové jsme se zúčastnili pátrání po pohřešovaných dospělých i dětech. Největší radostí je pak najít a vrátit ztraceného člověka domů rodině.

V rámci naší facebookové soutěže váš projekt obsadil krásné 2. místo a získali jste tak další finanční podporu ve výši 20 000 korun. Na co konkrétně tyto peníze využijete?

Ano, s podporou přátel a kamarádů se nám povedlo vysoutěžit úžasných 20 000 korun, které použijeme na zlepšení naší GPS techniky a na další speciální záchranářské překážky.

A poslední otázka na závěr. Jak jste se k záchranné kynologii dostala? Co Vás k tomu vedlo?

Když jsem si pořídila prvního pejska, fenu amerického staforda Meggy, hledala jsem kynologické odvětví, které by nás obě zaujalo. A protože jako lékařka pomáhám lidem, rozhodla jsem se to dělat i se svým psem, a musím říct, že záchranářská kynologie a parta lidí mě zcela pohltila a trávím tím většinu svého volného času.

Psovodi

Kanál

Vrtulník 2

meggy