ÚvodProgramyMiNiGRANTY® VEOLIAVideoVIDEO: Traktorový piknik

VIDEO: Traktorový piknik

Video | MiNiGRANTY® VEOLIA

22. srpna 2016

Jedním z opakovaně podpořených projektů programu MiNiGRANTY je projekt Marie Nulíčkové, z České vody – Czech Water, a.s., která letos pomohla s organizací a realizací již pátého setkání dětí se speciálními potřebami v Rohozci, okr. Kutná Hora.

Traktorový piknik manželů Nešporových, jak se projekt jmenuje, je jednodenní akce věnovaná dětem se zrakovým a kombinovaným postižením, jejich sourozencům, rodičům a prarodičům. Akce vznikla díky manželům Nešporovým, rodičům dvou nevidomých chlapců, a koná se pravidelně od roku 2012 na jejich rozlehlé zahradě, uzpůsobené pro bezpečný pohyb zrakově
postižených v neznámém prostředí.

Cílem setkání, kterého se letos zúčastnilo 210 osob, je pomoc začlenit nevidomé a postižené děti do společnosti. Děti si mohou prohlédnout zrakem i hmatem různě velké traktory, nákladní auta i další techniku, poznají rozdíl mezi velkou a malou pneumatikou, seznámí se zvuky, které stroje vydávají.

„To, že děti nikdy neuvidí, nebo nevstanou z vozíčku, nikdy nebudou moci řídit vůz, bagr, anebo se ani sami nenajedí, není důvod, proč by nemohly poznat nové věci, které my zdraví bereme jako samozřejmost. Chceme, aby se více učily a zajímaly, byly zvídavé. Dospělí si zase na oplátku mohou s klapkami na očích zkusit různé hmatové úkoly a zkusit svou prostorovou orientaci,“ přibližuje nám myšlenku projektu paní Marie Nulíčková.

A co jí osobně účast na projektu přinesla? „Jiný pohled na problematiku dětí s postižením a jejich rodiny. Cením si statečnosti všech, jak dětí, tak rodičů“.

Fotografie z akce.

 

nesp8_2016