ÚvodProgramyMiNiGRANTY® VEOLIATak trochu jiný Kiosek

Tak trochu jiný Kiosek

MiNiGRANTY® VEOLIA

23. května 2013

Máte chuť na lahodný nakládaný hermelín? Nebo nějaký toužíte po pěkném hrnku na kafe? A víte, kde je v Příbrami oblastní nemocnice?

V tom případě máte exkluzivní možnost dobře nakoupit a navíc udělat velmi dobrý skutek. MiNiGRANTY Veolia na podobné projekty cílí už několik let. I proto jsme se velmi rádi zúčastnili slavnostního otevření tréninkového kiosku příbramské obecně prospěšné společnosti ALKA, se kterou spolupracuje naše kolegyně, laborantka 1.Sčv, a.s., paní Ing. Jitka Bulinová.

„Nácvikový kiosek pro naše klienty jsme zrekonstruovali z tzv. staré vrátnice ve II. areálu Oblastní nemocnice Příbram a.s.  Díky tomu jim umožníme učit se pracovním návykům,  přípravovat se na možného budoucí pracovního uplatnění a začleňovat klienty do přirozeného prostředí,“ řekla při slavnostním otevření ředitelka společnosti ALKA paní Šárka Hájková.

ALKA, o.p.s. funguje již 8 let. V současné době poskytuje služby 57 rodinám s handicapovanými lidmi (ve věku 1 – 50 let) nejen z Příbrami, ale i z celé ČR. Jde o služby, které kombinují principy ucelené rehabilitace (zdravotní, sociální a pedagogická péče) a sdílené péče (klient je v rodinném prostředí a rodinám s péčí pomáhají odborníci). Převážná část klientů má středně těžké až těžké kombinované postižení. Centrum nabízí sociálně aktivizační služby, sociální rehabilitaci, odborné sociální poradenství, odlehčovací služby, denní stacionář od 15 let výše, pracovní a sociální rehabilitaci Therasuit.

„Setkávání s kolegy (a takové to bylo i dnes ve společnosti  ALKA) patří k tomu nejúžasnějšímu, co k mé nadační práci patří. Díky tomu, že často cestuji, mohu dobře srovnávat podobné projekty nebo organizace pomáhající v různých prostředích nebo podmínkách. V ALKA se velmi hezky potkaly a drží za ruku „rozum a dobré srdce“. Ono udělat dobrý skutek není až zase tak složité … jenže postavit na tom celou organizaci a zkoordinovat tým lidí, to už chce ,vyšší dívčí´ a přemýšlet u toho. Fakt, že ALKA dělá hodně věcí dobře, je vidět nejen při exkurzi mezi „dělohou“ Snoezelnu a „klecovým zázrakem“ zvaným Therasuit. Skvělé je, že - i když patří ALKA bezesporu mezi svého druhu nejúspěšnější organizace v regionu -  pořád neztrácí chuť  učit se nové věci a pracovat na sobě,“ shrnul své dojmy ředitel Nadačního fondu Veolia Honza Dolínek.

K takové neziskovce můžeme Příbrami a okolí jen gratulovat a současně popřát, aby si příbramští kolemjdoucí nebo všechny návštěvy jdoucí za pacienty do nemocnice branou II. vždycky vzali dost peněz na ,tréninkový´ nákup v nácvikovém Kiosku. Nadační fond Veolia i naši kolegové z místní 1.Sčv, a.s., to vřele doporučují. (A chce to vzít si i dost velkou tašku :o)

Reportáž TVfonka