Tak tedy, hyjé!

MiNiGRANTY® VEOLIA

5. ledna 2013

"Spolupracovat s rehabilitačním stacionářem Vlaštovka jsem začal díky dceři mých přátel, která stacionář navštěvovala. S manželkou jsme jednou měli možnost stacionář navštívit a byli jsme velmi mile překvapeni z atmosféry a činnosti, kterou zde dělají. Do té doby jsem neměl příležitost se setkat s obdobným zařízením,“ říká o svém dobrovolnickém "koníčku" Pavel Kraus, technik ASŘ ve společnosti Česká voda – Czech Water, a.s.

„Díky podpoře MiNiGRANTU se nám podařilo zorganizovat v minulosti dva týdenní pobyty a v roce 2012 pomoci dětem velmi účinnou rehabilitaci formou hipoterapie,“ dodává Pavel Kraus. Centrum pro rodinu a sociální péči Hodonín uspělo v 5. ročníku programu MiNiGRANTY VEOLIA s projektem „Hipovýlet, hurá do přírody“. Jehož cílem bylo zajistit dětem s handicapem hipoterapii, přispět k větší socializaci, integraci a obohacení jejich života. Realizace vícedenního pobytu pro klienty Dětského rehabilitačního stacionáře Vlaštovka v Hodoníně byla uskutečněna v rekreačním středisku Baldovec, protože Baldovec se nachází nedaleko od města Vyškov, kde se funguje specializované centrum hiporehabilitace známé pod názvem Piafa Vyškov.

Pro ty z vás, kteří by snad neměli představu o pojmu „hiporehabilitace“, můžeme upřesnit, že se jedná o komplexní rehabilitační metodu využívající koňského hřbetu k terapeutickým účelům.

Rekreační středisko Baldovec se nachází na území Moravského krasu, jen pár kilometrů od propasti Macocha, což přímo vybízí k výletům nejen s dětmi a když k tomu připočteme vybavení střediska mezi které patří solná jeskyně, vodní svět, masérny, venkovní bazén, horolezecká stěna, lanové centrum, multifunkční hřiště apod. tak je zřejmé, že je to v jistém slova smyslu ráj na zemi :o)

Výlet, který celkem šest dětí společně se svým doprovodem v rámci rehabilitačního pobytu podniklo, byl velmi dobře zorganizovaný a to i díky práci několika dobrovolníků. Jedním z nich byl právě i Pavel Kraus, jehož pozitivní pohled na věc a humor doprovázel všechny během celé přípravy i realizace. Jeho pomoc byla převážně při přepravě kompenzačních pomůcek, které děti potřebují (speciální židle, kočárky, vozíky, hračky…). Pan Kraus pomáhá hodonínskému centru během celého roku v oblasti informační techniky a vždy, když je třeba, ochotně pomůže nebo poradí.

„Chtěla bych moc poděkovat všem, kdo se jakýmkoliv způsobem podíleli na realizaci hipovýletu, který dětem s postižením ukázal další rozměr a obohatil jejich životy.  Moje poděkování patří také Nadačnímu fondu Veolia, který tento projekt finančně podpořil a pomohl tím k jeho realizaci. Celkovou spolupráci jak s nadačním fondem tak i zaměstnancem Veolia Voda, hodnotím výborně,“ uvedla v závěrečné zprávě Lenka Tlachová ze sekce Sociálních služeb CPR Hodonín.