ÚvodProgramyMiNiGRANTY® VEOLIAPořádek musí bejt

Pořádek musí bejt

MiNiGRANTY® VEOLIA

3. ledna 2013

Výraznou charakteristikou programu MiNiGRANTY je, že maximálně zjednodušil administrativu ohledně udělování nadačních příspěvků. „Přesto, že si se všemi podpořenými projekty a organizacemi věříme v úrovni vzájemného ruky podání, musíme využití našich darů kontrolovat, neboť pořádek dělá přátele,“ říká ředitel Nadačního fondu Veolia, který v listopadových dnech provedl několik kontrol v podpořených organizacích.

Pamětníci porevolučních let vědí, že drtivá většina neziskovek měla sídlo na soukromé adrese předsedy sdružení nebo správní rady, protože prostě na nájem kanceláří nebylo dost peněz. Řada neziskovek to tak má dodnes, a byť upadnou někdy v podezření, že jde o soukromý byznys dané osoby, ani zdaleka se takové vidění světa nezakládá na pravdě. „Vždycky mám trochu divný pocit, když kontrolujeme kolegy v jejich v domácí kanceláři, ale na druhou stranu požádat někoho např. se zdravotním handicapem, aby vzal účetní šanon podpaží a přijel za námi do naší kanceláře mi připadá ještě méně vhodné a tak nezbývá než nazout „papuče“ a usednout do ušáku nebo na gauč,“ usmívá se Honza Dolínek, když vypráví o nadačních kontrolách. V olomoucké Rosce proběhla kontrola za účasti Elišky Podolákové, která jako zaměstnance MORAVSKÉ VODÁRENSKÉ získala už dva MiNiGRANTY v hodnotě celkem 90 000 korun. Jelikož vyúčtování téhle olomoucké neziskovky bylo zpracováno vzorně ani kontrola účetních dokladů na místě nemohla dopadnout jinak než na jedničku. „Grantoví pracovníci mají vždycky radost, když skutečnost odpovídá závěrečné zprávě,“ říká Honza Dolínek, který v minulosti pracoval i jedné z největších českých nadací tj. Nadaci rozvoje občanské společnosti, kde měl na starosti dva nadační programy.

„Ze zkušenosti víme, že systém kontroly a administrativy se dá nastavit i poměrně úsporně vzhledem např. ke "zbytečnému" tisku kopií účetních dokladů jejichž originály můžeme stejně dobře zkontrolovat přímo na místě,“ říká Honza Dolínek a paní Kunčická z občanského sdružení Ručičky k tomu přikyvuje. „U nás jsme zvyklí pro kraj nebo jiné státní dotace zpracovávat opravdu hodně komplikované dokumenty a tak jsme rádi, že vás nadační fond to má takhle jednoduché,“ říká paní Kunčická, která ve Zruči nad Sázavou pomáhá nejen své neziskovkce, kterou založili společně se svým mužem Romanen, jež pracuje pro Českou vodu Czech Water. Ručičky mají výhodu v zázemí, které jim poskytuje základní škola a žáci a jejich sourozenci jsou zase primární cílovou skupinou, na kterou se Ručičky zaměřují. „Je úžasné vidět, jak lehce to jde, když se nad tím přemýšlí,“ chválí ředitel nadačního fondu skutečnost, že se v základní škole potkávají děti zdravé s těmi, které mají nějaký typ handicapu. POZOR SKÁČU! Přehnal se po nohami nadační návštěvy malý capart na skákacím míči, protože se dnes rozhodl takto cestovat nejen po škole, ale i ze školy domů. Maminka, která ho do školy doprovází, protože sám by školní docházku vzhledem ke svému zdravotnímu omezení nezvládl, ho opatrně následuje a je vidět, že učitelky i spolužáci vědí, že když někdo skáče, má prostě přednost, takže na úzké chodbě žádná kolize nehrozí.

Nadační návštěvy nebývají dlouhé, ostatně zatím všechny proběhly hladce a tak není důvod to zbytečně protahovat, ale i přesto, že se potkáme s kolegy jen na pár minut, odnášíme se mnoho důležitých poznatků ať už z oblasti podpořených organizací nebo postřehů k naší nadační práci a komunikaci.  Jubilejní pátý ročník MiNiGRANTŮ přinesl rekordní počet podpořených projektů a tak i počet zkontrolovaných organizací bude letos a napřesrok nejvyšší v historii nadačního fondu. Tak se už teď těšíme na další setkání v klubovně, kanceláři a nebo home office :o)