ÚvodProgramyCesta pstruhaVeolia Voda s Jakubem Vágnerem pustila do přírody tisíce pstruhů

Veolia Voda s Jakubem Vágnerem pustila do přírody tisíce pstruhů

Cesta pstruha

18. prosince 2013

Již více než šest tun pstruhů vysadila od roku 2011 do volné přírody v České republice vodohospodářská společnost Veolia Voda. Spolupracuje přitom s občanským sdružením Sladkovodní giganti, neziskovou organizací světově proslulého rybáře Jakuba Vágnera. Na prospěšném projektu se podílí i Nadační fond Veolia. Více než tisícovka pstruhů putovala letos do volné přírody ve Vrchlabí v Podkrkonoší. Jejich novým domovem se stala řeka Labe zhruba v osmikilometrovém úseku mezi Vrchlabím a Herlíkovicemi.

V uplynulých dvou letech se pstruzi vypouštěli do řeky Střely u jezu v městečku Plasy na Plzeňsku. Letos poprvé Jakub Vágner a rybáři zvolili Vrchlabí. Pro vysazování je vybrán vždy takový úsek řeky, aby byly ryby co nejvíce chráněny od náletů kormoránů. Dno řeky Labe si ve Vrchlabí zachovává horský ráz, což je pro tuto, původem horskou rybu, ideální prostředí. Další pstruzi se budou vypouštět do volné přírody opět v příštím roce.

Kvalita vody v řekách, včetně Labe, se díky vybudovaným čistírnám odpadních vod a modernizaci jejich technologií značně zlepšila, takže se pstruzi i jiné lososovité ryby mohou vrátit do svých původních domovů.

Převzato: http://www.denik.cz