ÚvodProgramyCesta pstruhaJakub Vágner pustil do přírody tisíce pstruhů

Jakub Vágner pustil do přírody tisíce pstruhů

Cesta pstruha

12. listopadu 2013

Již více než šest tun pstruhů vysadila od roku 2011 do volné přírody v České republice vodohospodářská společnost Veolia. Spolupracuje přitom s občanským sdružením Sladkovodní giganti, neziskovou organizací světově proslulého rybáře a dobrodruha Jakuba Vágnera. Na prospěšném projektu se podílí i Nadační fond Veolia.

Zhruba tisícovka pstruhů putovala do volné přírody před několika dny za asistence Jakuba Vágnera i zástupců Veolie ve Vrchlabí v Podkrkonoší. Jejich novým domovem se stala řeka Labe zhruba v osmikilometrovém úseku mezi Vrchlabím a Herlíkovicemi.

Kvalita vody v řekách, včetně Labe, se díky vybudovaným čistírnám odpadních vod a modernizaci jejich technologií značně zlepšila, takže se pstruzi i jiné lososovité ryby mohou vrátit do svých původních domovů. Řeka Labe ve Vrchlabí a je její blízké okolí nabízí návštěvníkům nádherné scenérie. Pstruhům by se tu mělo dařit. Přirození nepřátele tu mají jen v podobě několika norků a vyder. Jejich populace by se tu proto měla i díky péči zdejších rybářů udržet.

Další pstruzi se budou vypouštět do volné přírody opět v příštím roce. Celý projekt je rozplánovaný do roku 2015. Veolia Voda Česká republika, a.s. a Nadační fond Veolia do něj vloží zhruba 10 milionů korun.

S Jakubem Vágnerem vypouštěly pstruhy místní děti, kterým vysvětlil, že Labe ve Vrchlabí je svými četnými nízkými jezy a tůněmi ideálním prostředím pro život pstruha potočního. Navíc ho tu neohrožují kormoráni, kteří pstruhy decimují na mnoha jiných místech.

Převzato: Pražský Patriot