ÚvodProgramyCesta pstruhaDalší tuna pstruhů našla svůj nový domov na horním toku Labe

Další tuna pstruhů našla svůj nový domov na horním toku Labe

Cesta pstruha

23. dubna 2015

Ve středu 22. dubna pokračoval projekt Cesta pstruha vypouštěním dalších ryb do volné přírody. Asi tunu pstruhů potočních vypustil včera rybář Jakub Vágner spolu s dětmi ze ZŠ a Gymnázia v Jilemnici do horního toku Labe ve Špindlerově Mlýně.

 

V rámci projektu Cesta pstruha, který organizuje Nadační fond Veolia a Veolia Česká republika, a.s., ve spolupráci s Jakubem Vágnerem a jeho neziskovou organizací Sladkovodní giganti jsou pstruzi potoční vysazováni do českých řek už od roku 2011. V prvních dvou letech se jejich útočištěm stala řeka Střela ve městě Plasy na Plzeňsku, od roku 2013 jsou ryby vysazovány do horního toku Labe, které má ve Vrchlabí i Špindlerově Mlýně svůj horský ráz, což je pro pstruhy ideální prostředí. Mezi letošními pstruhy nebyly výjimkou ani vzrostlé 3kilové kusy.  

Podívejte se do FOTOGALERIE z akce.

 

O rybách a nejen o nich si s žáky Základní školy v Jilemnici a studenty tamního gymnázia povídal Jakub Vágner už od 8 hodin ráno v jilemnickém společenském domě JIML při přednášce o cestování a přírodě. Děti se pak 2 autobusy přesunuly do Špindlerova Mlýna, aby viděly vypouštění pstruhů na vlastní oči. Vybraných 10 z nich pak mělo šanci Jakubovi pomáhat a vypustit si každý svého pstruha.

Cílem projektu Cesta pstruha je přispět k obnovení populací původních druhů ryb v našich řekách. Za dobu trvání projektu již bylo vypuštěno do volné přírody na 9 tun ryb. Pstruzi jsou velmi citliví na čistotu vody a to je jasnou spojnicí s jedním z hlavních oborů činnosti skupiny Veolia – čištěním odpadních vod.