ÚvodMédiaTiskové zprávyZahájení nového školního roku byl na Kladně ve znamení seniorů – získali nové pétanquové hřiště od N

Zahájení nového školního roku byl na Kladně ve znamení seniorů – získali nové pétanquové hřiště od N

Tiskové zprávy

3. září 2007

Kladno - 3. září 2007 - Obyvatelé z Domova pro seniory na Kladně si mohou zahrát pétanque, který je po více než sto padesát  let společenskou hrou původem z Francie. Nové pétanquové hřiště dnes v poledne seniorům předali zástupci Nadačního fondu Veolia. Domov pro seniory má jako jediný v regionu své vlastní hřiště.

„Nadační fond Veolia nechce zapomínat na naše starší spoluobčany, kteří mají zájem ve volném čase např. sportovat nebo se jinak aktivně realizovat, a proto přichází s projektem výstavby pétanquových hřišť,“ sdělila mgr. Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu Veolia Voda. „Cílem projektu je podpora aktivního života zejména seniorů a současně posílení mezigeneračního soužití obyvatel města,“ uzavřela Eva Kučerová.

„Obyvatelé našeho Domova pro seniory mají spoustu zájmů, ať už se jedná o fotografování, ruční práce či tanec. Pétanque je dalším zpestřením jejich života, který tak i v pokročilém věku mohou prožívat aktivně. Jsem potěšen skvělou spoluprací Domova pro seniory s takovými partnery jako je Nadační fond Veolia,“ řekl primátor města Kladna Ing. Dan Jiránek.

„Jsme rádi, že jsme se mohli organizačně podílet na realizaci pétanquového hřiště,“ uvedl ing. Bohdan Soukup, generální ředitel Středočeských vodáren, a.s. ze skupiny Veolia Voda. „Domnívám se, že nové hřiště, citlivě umístěné v příjemném prostředí areálu Domova pro seniory, využijí vedle seniorů i ostatní obyvatelé Kladna,“ řekl Bohdan Soukup.

„Pétanque není nikterak fyzicky náročný a ze své podstaty je vhodným sportem pro všechny generace. Ve Francii, v zemi odkud pochází naše společnost, je pétanque velmi oblíbenou hrou a pro svoji dostupnost a jednoduchá pravidla si hra postupně získává popularitu i mezi širokými vrstvami obyvatelstva,“ upřesnila Eva Kučerová.

V letošním roce bude v rámci projektu Nadačního fondu Veolia otevřeno v dalších regionech České republiky ještě šest nových hřišť, celkem to tedy bude v roce 2007 rovných deset.

„Vybudování hřiště na pétanque je pro náš domov velmi přínosným rozšířením možností, jak mohou naši senioři trávit volný čas,“ upřesnil Bc. Zdeněk Syblík, ředitel Domova pro seniory. „Pétanque je ve Francii národním sportem a je určen a vhodný pro všechny ročníky, tedy i pro starší ročníky a seniory. Její počátky sahají až do středověku. Ocelové koule dokáží hravě prolomit ledy mezi lidmi a nastolit příjemnou neformální zábavu. Největším přínosem této hry pro náš domov je to, že pétanque může hrát každý, tedy ženy s muži, starší i mladí, děti i tělesně postižení, je zábavný a napínavý až do konce,“ poznamenal na závěr Zdeněk Syblík.

„Naše společnost se specializuje zejména na výstavbu vodovodů a kanalizací. Značnou část našeho obratu realizujeme právě na území Středočeského kraje, a to mimo jiné i pro Středočeské vodárny. Proto je logická i naše spolupráce s Nadačním fondem Veolia na projektu výstavby pétanquového  hřiště pro seniory na Kladně,“ vysvětlil Ing. Josef Živnůstek, obchodní ředitel Zepris, s.r.o. „Projekt pétanquových hřišť pro seniory i s myšlenkou propojit zpřístupněním pétanquového hřiště veřejnosti tyto domovy s okolím, je určitě krásnou myšlenkou. No a podílet se na takovém projektu je pro nás radostí, jelikož coby v regionu působící stavební firma cítíme povinnost se v tomto regionu zúčastňovat i podobných projektů,“ pokračoval Josef Živnůstek.  „Na závěr mi dovolte vyjádřit ještě jedno osobní přání. Jelikož já jsem z Mělníka, Zepris působí také na Mělnicku, Středočeské vodárny působí i v Mělníce a projekt Nadace Veolia na výstavbu pétanquových hřišť stále pokračuje - tak tím osobním přáním je, aby jsme měli možnost, podobnou spolupráci v dohledné době zopakovat,“ uzavřel Živnůstek.