ÚvodMédiaTiskové zprávyUkliďme svět! V tomto roce nejvíce prokoukl Středočeský kraj

Ukliďme svět! V tomto roce nejvíce prokoukl Středočeský kraj

Tiskové zprávy | Podporujeme

18. prosince 2014

Do celosvětové kampaně Ukliďme svět se letos v České republice zapojilo přes 17 200 dobrovolníků.  Účastnili se celkem 222 akcí na úklid černých skládek. Nejvíce úklidových akcí – celkem 61 – se uskutečnilo ve Středočeském kraji. Ten proto obdržel od Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), který kampaň v ČR koordinuje, titul „Kraj, který prokoukl“.  Lví podíl na vítězství tohoto kraje má občanské sdružení Region Pošembeří, které uspořádalo celkem 28 úklidů.

Kampaň Ukliďme svět! se v Česku těší dlouhodobé přízni dobrovolníků. Pozornost dalších upoutávají koordinátoři také soutěžemi. V nové soutěži „Kraj, který prokoukl“ letos obdrželi čestné uznání podepsané hejtmanem Středočeského kraje Milošem Peterou všichni pořadatelé úklidů z tohoto kraje. Pořadatelé tří nejzdařilejších navíc získali peněžitou odměnu od generálního partnera kampaně Nadačního fondu Veolia. Vedle Regionu Pošembeří odměnu získala základní organizace ČSOP Klenice, která pod taktovkou Milady Vrbové se svými dobrovolníky uklízela již třetí rok v řadě přírodní park Chlum u Mladé Boleslavi, a nováčci -  Sokolíci - kroužek mladých myslivců a ochránců přírody okolo Jiřího Vajnera z Knížkovic u Berouna. Ti zase zlikvidovali dvě velké černé skládky.

V dalších soutěžích se fotilo, oceněné byly jak kuriozity nalezené při úklidech, tak proměna okolo vody. Fotografické soutěže vzbudily zájem. „Je to dobrá motivace pro děti, předháněly se, kdo uloví nejlepší kuriozitu“, říká jedna z oceněných, zkušená organizátorka úklidů a učitelka na Ekoškole ZŠ Jílové Nina Ludvíková.

S dlouhodobou spoluprací s pořadateli úklidů máme v ČSOP dobré zkušenosti. Pokud jednou začnou, často se k pořádání úklidů vracejí. Je více méně pravidlem, že když se na jedné lokalitě uklízí více let za sebou, odpadků na ní přibývá rok od roku méně,“ říká Iva Peklová, koordinátorka kampaně Ukliďme svět! 

"Děkujeme všem, kterým není naše příroda lhostejná. Nejvíce nás těší, že se úklidů účastní tolik dětí. Jejich vztah k životnímu prostředí je pro naši budoucnost určující," doplňuje Vendula Valentová z Nadačního fondu Veolia.  

Všechny informace pro zájemce o další ročník najdete na  www.uklidmesvet.cz.