ÚvodMédiaTiskové zprávyPátý ročník charitativního prodeje karaf je ukončen

Pátý ročník charitativního prodeje karaf je ukončen

Tiskové zprávy | Voda pro Afriku

5. ledna 2015

V půli prosince loňského roku byl ukončen prodej křišťálových karaf, jehož stoprocentní výtěžek ve výši 600 tisíc Kč je věnován na sbírku Skutečná pomoc organizovanou o.p.s. Člověk v tísni.

Získané finanční prostředky budou použity na opravu dalších vodních vrtů, které slouží jako zdroj pitné vody pro obyvatele jižní části africké Etiopie.

„Děkujeme za podporu a přízeň všem, kteří si karafu koupili a spolu s námi přispěli na dobrou věc. Velice nás těší, že zájem o tyto ručně foukané křišťálové karafy i o projekt jako takový byl opět velký,“ řekla Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.

K výtěžku z prodeje karaf přidala ještě dalších 160 tisíc korun Veolia Česká republika jako dar za rozeslaná novoroční přání s motivem afrického projektu. „Veolia přispěla jako firma touto formou již podruhé. Máme radost, když vidíme konkrétní dopad naší pomoci. Náš dar za loňské novoročenky pomohl několika tisícům lidí, kteří získali nové kanystry na vodu“ uvádí Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace a marketingu Veolia Česká republika.

Za dobu trvání projektu (2010 – 2014) činí výtěžek z prodeje karaf a příspěvek za novoročenky celkem 2 560 000 korun.

Je to skvělé. Lidi kupují a za tu dobu jsme na místě mohli udělat spoustu práce,“ chválí dobročinnost a projekt Tomáš Vyhnálek, ředitel fundraisingu spol. Člověk v tísni.

 
Nové kanystry pomohly 2 400 rodinám

V prosinci 2014 proběhla distribuce 4 000 kanystrů pro 2 400 rodin v jižní Etiopii. Kanystry dostali obyvatelé vesnic Tepa a Fango Humbo. V celé oblasti trpí místní lidé nedostatkem pitné vody. Proto Člověk v tísni vybudoval vodovodní systém, který přivádí životodárnou tekutinu ze vzdálených pramenů. Cesta pro vodu se pro místní o hodně zkrátila – dříve pro ní chodili pěšky 7 kilometrů, nyní je to jen 1,5 kilometru.

Aby měli lidé v čem vodu dopravovat, dostali ti nejpotřebnější díky daru Veolie vždy v závislosti na velikosti rodiny celkem 4 000 kanystrů. Díky tomu mají teď více nádob, se kterými pro vodu chodí, a tak nemusí doplňovat zásoby tak často. Vodu v kanystrech dopravují převážně na oslících, většinou je to práce pro děti. Nyní stráví cestou pro vodu mnohem méně času a mohou se více věnovat škole.