ÚvodMédiaTiskové zprávyCesta pstruha tentokrát vedla do Labe

Cesta pstruha tentokrát vedla do Labe

Tiskové zprávy | Archiv článků

5. listopadu 2013

Zhruba půl tuny vzrostlých exemplářů pstruha obecného potočního vypustili v pátek 25. října 2013 do řeky Labe ve Vrchlabí zástupci neziskové organizace Sladkovodní giganti a společnosti Veolia Voda.

Pstruhy do řeky pouštěl již tradičně zakladatel neziskové rybí organizace, známý dobrodruh a rybář, Jakub Vágner. U řeky se ocitl v obležení dětí pozvaných z místní základní školy, dětí z Dětského domova v Horním Lánově, starosty Vrchlabí a novinářů.

„Pro vysazování byl vybrán takový úsek toku, aby byly ryby co nejvíce chráněny od náletů kormoránů. Dno Labe si ve Vrchlabí stále zachovává horský ráz, což je pro tuto, původem horskou rybu, ideální prostředí," vysvětloval Jakub Vágner.

V letošním roce se lososovité ryby vysazovaly již potřetí. Pstruzi pocházejí z farmy v Nechranicích. Od roku 2011 bylo postupně vypuštěno více než 6 tun ryb. Projekt Cesta pstruha realizují společnosti Veolia Voda a Nadační fond Veolia. V předešlých dvou letech byly ryby vypouštěny do řeky Střely v městečku Plasy na Plzeňsku. Letos padla volba na horskou řeku ve Vrchlabí. Tato část Labe má krásné skalní podloží.

„Voda je krásná, čistá, dno má ideální. Rybám se tu líbí, už vyskakují nad hladinu. Příští ročník bychom se zase rádi vrátili do tohoto místa a vypustili sem stovky dalších pstruhů," komentoval výběr místa Jakub Vágner.