ÚvodMédiaTiskové zprávyCesta pstruha 2017

Cesta pstruha 2017

Tiskové zprávy | Cesta pstruha

26. dubna 2017

Do přírody jsme vypustili další tunu pstruhů, tentokrát ve Zlíně.

Skupina Veolia Česká republika a Nadační fond Veolia ve spolupráci se sportovním rybářem a dobrodruhem Jakubem Vágnerem pokračují již sedmým rokem ve vypouštění pstruhů zpět do volné přírody. Letos se projekt přesunul na východní Moravu. Vypouštění předcházela, jako již tradičně, osvětová přednáška Jakuba Vágnera pro děti, tentokrát ze Základní školy Zlín - Štípa.

Od roku 2011 bylo postupně vypuštěno více než 12 tun lososovitých sladkovodních ryb do řeky Střela, Labe a Ohře. Ve středu 26. 4. 2017 jsme vysadili další zhruba tunu krásných pstruhů, tentokrát do řeky Dřevnice ve Zlíně. Akce byla organizována ve spolupráci s Moravským rybářským svazem MO Zlín. Jako místo vysazení ryb byl vybrán takový úsek toku řeky, aby byly ryby co nejvíce chráněny před nálety kormoránů a před napadením dalších škůdců.

Vypouštění se osobně účastnil i primátor Zlína Miroslav Adámek, generální ředitel Veolia pro střední a východní Evropu Philippe Guitard, Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu, a Martin Bernard, ředitel Veolia pro Českou republiku a Moravská vodárenská, a.s. „Pstruh je synonymem pro čistou vodu. Kde není čistá, tam nemůže žít. Jsem moc rád za to, že se už Dřevnice řadí mezi toky, kde tato krásná ryba žít může,“ konstatoval Miroslav Adámek. P. Guitard k tomu dodává: „Pro Veolii je podpora rozmanitosti přírodních druhů velkým tématem na místní i celosvětové úrovni. Naše projekty v tomto směru jsou dlouhodobé, protože jedině tak lze dosáhnout viditelné změny.“

Populace lososovitých ryb v našich řekách v posledních desetiletích značně utrpěly. Díky kvalitnímu čištění odpadních vod se mohou pstruzi i jiné lososovité ryby vrátit do svých původních domovů. V posledních letech jsou novou hrozbou nálety kormoránů. Pstruhové revíry nejsou schopny obnovy rybí populace bez naší pomoci.

"Cesta pstruha přinesla za sedm let hodně ovoce. Bez Veolie by české řeky byly výrazně smutnější. Jsem rád, že se nám podařilo ve Zlíně navázat dobrou spolupráci s místním rybářským svazem. Do Dřevnice jsme vysadili nádherné potočáky, ryby, které mají přes dvě kila a to se dnes jen tak nevidí," komentuje spolupráci s Nadačním fondem Veolia Jakub Vágner.

Více informací na www.nfveolia.cz.

Foto z akce Cesta pstruha 2017.

Jakub Vágner a pstruzi v Dřevnici

IMG_7203