ÚvodProgramyCesta pstruha

Cesta pstruha

Vraťme přírodě, co jí patří! Pomáháme navrátit do našich řek druhy ryb, které v nich dříve žily.

 

Pstruh a jiné lososovité ryby se od sebe vzájemně liší, ať už se jedná o vzhled či způsob života. Pro všechny lososovité ryby ale zůstává společný znak, a tím je čistota vody. Některé druhy na znečištění doplácejí okamžitě, jiné se dokážou více přizpůsobit, ale pro všechny platí následující:

Tam, kde žije lososovitá ryba, vždy se jedná o zdravotně nezávadnou vodu!

 

 

  • Od roku 2011 spolupracujeme se světově známým rybářským odborníkem Jakubem Vágnerem na projektu Cesta pstruha.
  • Cílem projektu je návrat lososovitých ryb (lipan podhorní, pstruh duhový, hlavatka podunajská, a především pstruh obecný potoční) do lokalit, které se vyznačují mimořádnou čistotou vody, ke které přispívají svou činností i čistírny odpadních vod provozované společnostmi skupiny Veolia (v České republice provozují společnosti skupiny Veolia 413 čistíren odpadních vod).
  • Jsme partnerem neziskové organizace Sladkovodní giganti, a přispíváme tím k záchraně největších sladkovodních ryb na světě.
Pstruhům se v čisté Ohři bude dařit

Pstruhům se v čisté Ohři bude dařit

11. května 2016

Známý rybář a ochránce přírody Jakub Vágner vypustil 10. května zhruba tunu dospělých pstruhů do řeky Ohře v Terezíně. 

Cesta pstruha letos po šesté

VIDEO: Cesta pstruha už po šesté

6. května 2016

Vracíme přírodě co jí patří! Pomáháme navrátit do našich řek druhy ryb, které v nich dříve žily.

Další tuna pstruhů našla svůj nový domov na horním toku Labe

Další tuna pstruhů našla svůj nový domov na horním toku Labe

23. dubna 2015

Ve středu 22. dubna pokračoval projekt Cesta pstruha vypouštěním dalších ryb do volné přírody. Asi tunu pstruhů potočních vypustil včera rybář Jakub Vágner spolu s dětmi ze ZŠ a Gymnázia v Jilemnici do horního toku Labe ve Špindlerově Mlýně.

Veolia Voda s Jakubem Vágnerem pustila do přírody tisíce pstruhů

Veolia Voda s Jakubem Vágnerem pustila do přírody tisíce pstruhů

18. prosince 2013

Již více než šest tun pstruhů vysadila od roku 2011 do volné přírody v České republice vodohospodářská společnost Veolia Voda. Spolupracuje přitom s občanským sdružením Sladkovodní giganti, neziskovou organizací světově proslulého rybáře Jakuba Vágnera. Na prospěšném projektu se podílí i Nadační fond Veolia. Více než tisícovka pstruhů putovala letos do volné přírody ve Vrchlabí v Podkrkonoší. Jejich novým domovem se stala řeka Labe zhruba v osmikilometrovém úseku mezi Vrchlabím a Herlíkovicemi.

Jakub Vágner pustil do přírody tisíce pstruhů

Jakub Vágner pustil do přírody tisíce pstruhů

12. listopadu 2013

Již více než šest tun pstruhů vysadila od roku 2011 do volné přírody v České republice vodohospodářská společnost Veolia. Spolupracuje přitom s občanským sdružením Sladkovodní giganti, neziskovou organizací světově proslulého rybáře a dobrodruha Jakuba Vágnera. Na prospěšném projektu se podílí i Nadační fond Veolia.

Cesta pstruha tentokrát vedla do Labe

Cesta pstruha tentokrát vedla do Labe

5. listopadu 2013

Zhruba půl tuny vzrostlých exemplářů pstruha obecného potočního vypustili v pátek 25. října 2013 do řeky Labe ve Vrchlabí zástupci neziskové organizace Sladkovodní giganti a společnosti Veolia Voda.

Jakub Vágner vysadí do labe další losovité ryby

Jakub Vágner vysadí do labe další losovité ryby

21. října 2013

Další etapa projektu „Cesta pstruha – návrat lososovitých ryb do českých řek“ proběhne v pátek 25. října na řece Labe v městě Vrchlabí. Informovala o tom ředitelka odboru komunikace společnosti Veolia Voda ČR Marcela Dvořáková.

Do řeky Střely na Plzeňsku se vrátili pstruzi a daří se jim

Do řeky Střely na Plzeňsku se vrátili pstruzi a daří se jim

9. listopadu 2012

Když rybáři vypouštějí pstruhy do řeky, může to na laika působit jako nošení dříví do lesa. Jenže doby, kdy Ota Pavel krásně popisoval celou cestu pstruha z řeky až na pánev, jsou pryč. Pstruhů v českých řekách je málo. Tak málo, že přibývá projektů, které je do českých řek a jezer vracejí zpět. Projekt Cesta pstruha má vrátit lososovité ryby – nejen pstruhy říční a duhové, ale třeba také lipany nebo hlavatky – především do lokalit, kde se nestanou terčem kormoránů, kteří populace ryb v posledních letech značně zdecimovali. "A zároveň do míst, která se vyznačují velmi dobrou kvalitou vody, což souvisí s činností našich čistíren odpadních vod," říká CSR manažerka společnosti Veolia Voda Vendula Valentová. Každý rok až do roku 2015 chce firma vysadit na vybraných řekách či jezerech zhruba 4000 ryb.

S Jakubem Vágnerem vracíme ryby do našich řek

S Jakubem Vágnerem vracíme ryby do našich řek

4. října 2012

Projekt Cesta pstruha pokračuje. Letos proběhlo vysazování původních druhů ryb do našich řek již třikrát. Více než 1,5 tuny ryb bylo vysazeno do řeky Střely u jezu na Velké louce v Plasích na Plzeňsku. Poslední vypouštění se uskutečnilo 27. 9. 2012 a osobně se jej zúčastnil i světoznámý rybář a dobrodruh Jakub Vágner.